PARTNER PORTALU
  • BGK

Jerzy Buzek honorowym obywatelem Rybnika

  • PAP    21 maja 2010 - 14:56

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek został w piątek honorowym obywatelem 140-tysięcznego Rybnika. Szef europarlamentu traktuje wyróżnienie jako wyraz radości ze zmian, jakie dokonały się w Polsce w minionych 20 latach.
Wcześniej o przyznaniu Jerzemu Buzkowi honorowego obywatelstwa zdecydowały władze wielu innych śląskich miast i miasteczek. To m.in. Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Chorzów, Gliwice, Wisła, Woźniki, Lubliniec.

- Honorując mnie, samorządowcy honorują to, że Polsce się udało. Może bardziej niż mnie osobiście honorują swój własny sukces i to, że wszyscy na Śląsku tak bardzo się napracowali, żeby go zmienić; i że są z tego zadowoleni. Ja jestem tylko symbolem, bo tam (na forum UE) jestem i działam - ocenił Buzek.

Jak mówił, wyróżnienie dla niego to symboliczne uhonorowanie i podkreślenie wielkiej radości z tego, jak wiele udało się zmienić w Polsce i na Śląsku w ciągu ostatnich 20 lat, mimo wielu wciąż pozostających problemów.

- Ludzie tutaj mają poczucie wartości i dumy, że nam się na Śląsku i w Polsce udało. I honorują takiego faceta, który tam nas jakoś reprezentuje - mógłby reprezentować kto inny. Tak rozumiem swoją rolę - jako symbol, który warto uhonorować, bo jest się bardzo zadowolonym z tego, że się życie nieźle układa - uważa Buzek.

Rybiccy samorządowcy wspominają, że Buzek wielokrotnie wspierał ich działania, uczestniczył też ważnych dla Rybnika i jego mieszkańców wydarzeniach. Był m.in. świadkiem przyznania miastu insygniów Rady Europy za pielęgnowanie międzynarodowych kontaktów. Wspomagał inicjatywy podejmowane na rzecz zrównoważonego rozwoju czy promowania odnawialnych źródeł energii.

- Prof. Jerzy Buzek uczestniczy nie tylko w dużych przedsięwzięciach, ale i w niewielkich lokalnych wydarzeniach, dając świadectwo temu, jak ważni są dla niego mieszkańcy nie tylko samego Rybnika, ale też regionu - podkreśliła rzeczniczka rybnickiego magistratu, Lucyna Tyl.

Prof. Buzek nie krył, że przyjmowanie od śląskich samorządów tytułów honorowego obywatela zawsze jest dla niego wzruszające.

- Jestem Ślązakiem, tu się wychowałem, tu zaczynałem i kończyłem wszystkie szkoły, jestem szczególnie związany z kilkoma miejscami (). To jest moja piękna historia całego życia. Przeżyłem już parę dekad, a ponieważ niemal wszystko przeżyłem na Śląsku, czuję się zawsze bardzo wzruszony takimi gestami - podkreślił Buzek.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.