PARTNER PORTALU
  • BGK

Jest akt oskarżenia ws. handlu ludźmi. Sprawą zajmuje się poznańska prokuratura

  • PAP/AKC    27 kwietnia 2018 - 13:19
Jest akt oskarżenia ws. handlu ludźmi. Sprawą zajmuje się poznańska prokuratura
Akt oskarżenia trafił do sądu (fot. pixbay)

Prokuratura Krajowa poinformowała o akcie oskarżenia w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się handlem ludźmi. Jej działania polegały na organizowaniu nielegalnego przekraczania granicy, transportowaniu, przekazywaniu, przechowywaniu i przyjmowaniu osób, celem ich wykorzystania w pracy o charakterze przymusowym.
  • Prokuratura Okręgowa w Poznaniu skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się handlem ludźmi.
  • Pokrzywdzonym odbierano paszporty i stosowano wobec nich przemoc. Postępowanie w tej sprawie wszczęto pod koniec września 2015 roku.
  • Śledczy ustalili, że grupa przestępcza miała międzynarodowy charakter, a pokrzywdzonych transportowano z Wietnamu do krajów Europy Zachodniej, w tym Francji i Niemiec, przez Rosję i Polskę.

O skierowaniu do sądu aktu oskarżenia w tej sprawie poinformowała dziś Prokuratura Krajowa.

Sprawą zajmował się Wydział II do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Członkowie grupy: Dat P.H., Arkadiusz K., Rafał Ż. i Jacek F., zostali oskarżeni o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, "mającej na celu popełnianie przestępstw w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, polegających na organizowaniu nielegalnego przekraczania granicy, transportowaniu, przekazywaniu, przechowywaniu i przyjmowaniu osób, celem ich wykorzystania w pracy o charakterze przymusowym".

Prokuratura Krajowa wskazała, że postępowanie w tej sprawie wszczęto pod koniec września 2015 roku. Doszło wtedy do wypadku samochodowego w pobliżu miejscowości Prusim. Sprawcą był jeden z oskarżonych - Rafał Ż.

W kierowanym przez niego samochodzie przewożonych było kilkunastu pasażerów, którzy bezpośrednio po zdarzeniu uciekli do pobliskiego lasu. Kiedy zostali ujęci przez funkcjonariuszy, okazało się, że są cudzoziemcami i żaden nie ma paszportu ani innego dokumentu tożsamości. Nie mieli także dokumentów uprawniających do przebywania w Polsce.

Prokuratura Krajowa wskazała w komunikacie, że "materiał dowodowy zebrany w sprawie wskazywał jednoznacznie, że zatrzymane osoby nielegalnie przebywają na terenie Polski, ale jednocześnie są ofiarami handlu ludźmi. Dlatego też objęto ich stosowną pomocą. W toku śledztwa ustalono tożsamość tych osób, ich wiek i pochodzenie. Część z przewożonych osób stanowili małoletni".

Śledczy ustalili, że grupa przestępcza miała międzynarodowy charakter, a pokrzywdzonych transportowano z Wietnamu do krajów Europy Zachodniej, w tym Francji i Niemiec, przez Rosję i Polskę.

- W trakcie podróży pokrzywdzonym odbierano paszporty, pozbawiono ich wolności, stosowano wobec nich przemoc fizyczną. Na terenie Polski, w oczekiwaniu na dalszy transport, pokrzywdzeni przebywali w różnych lokalach na terenie Warszawy i województwa mazowieckiego, byli całkowicie uzależnieni od osób ich pilnujących, zarówno w zakresie poruszania się, jak i wyżywienia i higieny - tłumaczyła PK.

Po dotarciu do krajów Europy Zachodniej pokrzywdzonych wykorzystywano do prac przymusowych.

Członkom grupy przestępczej grozi od 3 do 15 lat pozbawienia wolności.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.