PARTNER PORTALU
  • BGK

Jest kandydatka na dyrektora białostockiego teatru

  • PAP    5 czerwca 2012 - 15:57
Jest kandydatka na dyrektora białostockiego teatru

Reżyserka Agnieszka Korytkowska-Mazur ma szansę zostać dyrektorem Teatru Dramatycznego w Białymstoku. Jej kandydaturę wybrała komisja konkursowa, teraz decyzję musi podjąć zarząd województwa podlaskiego - poinformował we wtorek rzecznik marszałka Jan Kwasowski.
Jeśli decyzja będzie pozytywna, nowa dyrektor zastąpi od 1 lipca Piotra Dąbrowskiego, który białostockim teatrem kierował od 2002 roku.

Kandydaturę Korytkowskiej-Mazur przekazała we wtorek marszałkowi województwa komisja konkursowa. W jej skład weszli przedstawiciele zarządu województwa, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Związku Artystów Scen Polskich (ZASP) oraz związku zawodowego działającego w teatrze.

Kwasowski poinformował, że zarząd zajmie się tą sprawą w przyszły wtorek. Wtedy mają być omówione m.in. szczegóły zatrudnienia. Nowy dyrektor ma objąć obowiązki od 1 lipca.

Jak powiedział jeden z członków komisji, dyrektor departamentu kultury i dziedzictwa narodowego w Urzędzie Marszałkowskim Anatol Wap, o wyborze Korytkowskiej-Mazur zdecydował jej program, który - jak powiedział - został uznany za najbardziej spójny, a także odpowiednie wykształcenie, przygotowujące do pracy na stanowisku dyrektora.

Dodał, że wybrana kandydatka ma duże doświadczenie w pracy artystycznej i menedżerskiej.

Agnieszka Korytkowska - Mazur jest reżyserką, scenarzystką, kulturoznawcą i teatrologiem. Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, wydziały wiedzy o teatrze i reżyserii na warszawskiej Akademii Teatralnej, a następnie studia doktoranckie o specjalności teatrologicznej w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk.

Współpracuje z teatrami w kraju i zagranicą. Jest reżyserką spektakli m.in. w Teatrze Dramatycznym, Teatrze Powszechnym i Teatrze na Woli w Warszawie, Teatrze Studyjnym w Łodzi czy Teatrze Bagatela w Krakowie.

Komisja konkursowa przeprowadziła rozmowy z trzynastoma kandydatami na szefa teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Wśród kandydatów był obecny dyrektor teatru Piotr Dąbrowski. W czerwcu kończy się jego kadencja.

Początkowo marszałek województwa chciał powołać Dąbrowskiego na kolejną kadencję bez ogłaszania konkursu. Jednak nie zgodził się na to ani ZASP, ani minister kultury.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.