PARTNER PORTALU
  • BGK

Jesteśmy gotowi na powódź

  • MSWiA    18 lutego 2010 - 21:25

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłosiło komunikat o przygotowaniach przeciwpowodziowych.
Sytuacja w kraju jest nadal stabilna i obecnie nie ma bezpośredniego zagrożenia powodziowego. Synoptycy zakładają, że taki stan będzie się utrzymywał w ciągu kilku najbliższych dni.
 
18 lutego służby odpowiedzialne za monitoring sytuacji hydrologicznej i meteorologicznej w kraju przekazały Jerzemu Millerowi, ministrowi spraw wewnętrznych i administracji aktualne informacje na najbliższe dni.
 
Z analizy meteorologicznej i hydrologicznej kraju wynika, pomimo iż 19 i 20 lutego wystąpią opady deszczu oraz deszczu ze śniegiem, a temperatura w ciągu dnia wrośnie do +3 stopni Celsjusza (oraz ujemne i bliskie zeru temperatury nocą) - sytuacja hydrologiczna w kraju nadal będzie stabilna. Woda będzie powoli spływać do koryt rzek i stopniowo będą się zmniejszać zjawiska lodowe.
 
Po 21 lutego ochłodzenie i spadek temperatur nocą będzie stopniowo hamował proces topnienia śniegu. Synoptycy zakładają, że taki stan będzie się utrzymywał przez kilka kolejnych dni.
 
Wszystkie zbiorniki oprócz wymaganej rezerwy powodziowej posiadają także dodatkową pojemność, na wypadek wezbrań wód.
 
Dziś w kraju na rzece Odrze pracowało 6 lodołamaczy polskich oraz 4 niemieckie. Dwa kolejne lodołamacze stacjonujące w Szczecinie są w gotowości do kruszenia pokrywy lodowej na odcinku Odry Dolnej i Środkowej. Na Dolnej Wiśle do dyspozycji służb pozostaje 6 lodołamaczy, a w rejonie Środkowej Wisły 5 lodołamaczy.
 
Stan przygotowania służb do ewentualnego zagrożenia powodziowego:
- 110 tysięcy ratowników Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego;
- 10 tysięcy żołnierzy.
 
Zaplecze techniczne gotowe do działań na wypadek zagrożenia powodzią:  
- 92 tysięcy metrów rękawów przeciwpowodziowych;
- 1288 łodzi, pontonów i motorówek;
- 6526 agregatów prądotwórczych;
- ponad 7,7 mln. worków na piasek;
- 48 samolotów i śmigłowców Policji, Straży Granicznej, Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i Lotniczego Pogotowia Ratunkowego;
- 2416 jednostek różnego typu sprzętu specjalistycznego, 48 śmigłowców i 4 samoloty oraz 153 maszyny inżynieryjne, 82 transportery pływające, 109 łodzi saperskich będących w dyspozycji Wojska. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.