PARTNER PORTALU
  • BGK

Jeszcze więcej Kopernika w Toruniu

  • PAP    24 września 2012 - 10:33
Jeszcze więcej Kopernika w Toruniu

Wystawę "Mikołaj Kopernik w plakacie" przygotowało Muzeum Okręgowe w Toruniu. W ramach ekspozycji prezentowane są afisze wybitnych twórców polskich i zagranicznych XX wieku.
"Postać Mikołaja Kopernika inspirowała niezliczoną rzeszę artystów, prowokując do mniej lub bardziej udanych dzieł artystycznych. Ślady tej twórczości możemy odnaleźć we wszystkich obszarach wypowiedzi artystycznych, w tym również w dziedzinie sztuki, która od przełomu XIX i XX w. dołączyła do sztuk wysokich, a którą jest plakat" - wyjaśnił kurator wystawy Michał Kłosiński.

Prezentowany w muzeum wybór plakatów związanych z tematyką kopernikańską obejmuje dzieła zarówno artystów polskich, jak i zagranicznych. Twórcy toruńskiej ekspozycji podkreślają edukacyjny walor plakatu jako sposobu przekazywania wiedzy.

"Masowość, a tym samym możliwość dotarcia do szerokiego widza z niebanalnym, często wybitnym dziełem artystycznym pozwala wykorzystać plakat do szerokiego rozpowszechniania prac wyjątkowej jakości. Są to dzieła często zróżnicowane stylistycznie, ale można je sprowadzić do jednego mianownika - ich wspólnymi cechami są: oszczędność formy, lapidarność, kapitalnie dobrana puenta" - tłumaczył Kłosiński.

Jak zaznaczył, szczególne miejsce w toruńskiej ekspozycji zajmują dzieła artystów zaliczanych do tzw. polskiej szkoły plakatu. Była to grupa twórców, która w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku zyskała międzynarodowy rozgłos i uznanie. Najbardziej znanymi przedstawicielami polskiej szkoły plakatu byli: Roman Cieślewicz, Henryk Tomaszewski, Jan Lenica, Walerian Borowczyk, Jan Młodożeniec, Franciszek Starowieyski, Waldemar Świerzy, Wojciech Zamecznik, Wojciech Fangor.

Na toruńskiej wystawie zobaczyć można m.in. dzieła Młodożeńca, Świerzego i Lenicy. Ekspozycja w Domu Kopernika - oddziale toruńskiego muzeum - będzie czynna do 11 listopada. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.