PARTNER PORTALU
  • BGK

Jeziora bezpieczne dzięki wodnym karetkom

  • PAP    8 czerwca 2012 - 10:22
Jeziora bezpieczne dzięki wodnym karetkom

Zespoły wodnych karetek pogotowia rozpoczęły dyżury na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Lekarze i ratownicy medyczni przez całą dobę czuwają nad bezpieczeństwem żeglarzy.
W razie wypadku albo nagłego zdarzenia można ich wezwać, dzwoniąc na numer 601 100 100.

Jak poinformował Jarosław Sroka z Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (MOPR) karetki stacjonują w czterech bazach. W Sztynorcie, skąd ratownicy będą nieść pomoc wodniakom na wszystkich jeziorach na północ od akwenu Kisajno.

W Giżycku, skąd karetka będzie wypływać do potrzebujących ratunku żeglarzom na szlaku od jeziora Kisajno do jeziora Szymon. Lekarze stacjonujący w Rynie będą udzielać pomocy na jeziorach: Ryńskie i częściowo Tałty (do linii wysokiego napięcia) oraz kanałach do jeziora Szymon.

Karetka stacjonująca w Wierzbie będzie wypływać do żeglarzy na wszystkich jeziorach na południe od linii wysokiego napięcia na jeziorze Tałty.

Jak podkreślił Sroka karetki zostały zmodernizowane tak, żeby poszkodowany mógł być transportowany w kabinie łodzi ratunkowej. Zespoły ratownicze będą pełnić dyżury do 30 września.

To już dziewiąty sezon funkcjonowania wodnych karetek na Wielkich Jeziorach Mazurskich. W ubiegłym roku ratownicy interweniowali ponad 300 razy, 78 osób przetransportowano do szpitali, dwie osoby najciężej poszkodowane wymagały transportu śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.