PARTNER PORTALU
  • BGK

Jeziora bezpieczne dzięki wodnym karetkom

  • PAP    8 czerwca 2012 - 10:22
Jeziora bezpieczne dzięki wodnym karetkom

Zespoły wodnych karetek pogotowia rozpoczęły dyżury na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Lekarze i ratownicy medyczni przez całą dobę czuwają nad bezpieczeństwem żeglarzy.
W razie wypadku albo nagłego zdarzenia można ich wezwać, dzwoniąc na numer 601 100 100.

Jak poinformował Jarosław Sroka z Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (MOPR) karetki stacjonują w czterech bazach. W Sztynorcie, skąd ratownicy będą nieść pomoc wodniakom na wszystkich jeziorach na północ od akwenu Kisajno.

W Giżycku, skąd karetka będzie wypływać do potrzebujących ratunku żeglarzom na szlaku od jeziora Kisajno do jeziora Szymon. Lekarze stacjonujący w Rynie będą udzielać pomocy na jeziorach: Ryńskie i częściowo Tałty (do linii wysokiego napięcia) oraz kanałach do jeziora Szymon.

Karetka stacjonująca w Wierzbie będzie wypływać do żeglarzy na wszystkich jeziorach na południe od linii wysokiego napięcia na jeziorze Tałty.

Jak podkreślił Sroka karetki zostały zmodernizowane tak, żeby poszkodowany mógł być transportowany w kabinie łodzi ratunkowej. Zespoły ratownicze będą pełnić dyżury do 30 września.

To już dziewiąty sezon funkcjonowania wodnych karetek na Wielkich Jeziorach Mazurskich. W ubiegłym roku ratownicy interweniowali ponad 300 razy, 78 osób przetransportowano do szpitali, dwie osoby najciężej poszkodowane wymagały transportu śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.