PARTNER PORTALU
  • BGK

Jezioro Lednickie: Niezwykłe odkrycie. Znaleziono łódź z X wieku

  • PAP/AT    16 listopada 2016 - 07:47
Jezioro Lednickie: Niezwykłe odkrycie. Znaleziono łódź z X wieku
Wydobyta z Jeziora Lednickiego tzw. dłubanka ma ok. 10 m długościz (Zdjęcie ilustracyjne, fot.pixabay.com)

• Z dna jeziora Lednickiego wydobyto pochodzącą z X wieku łódź jednopienną.
• Prawdopodobnie została zrobiona przez jednego z rzemieślników, którzy związany byli z dworem Mieszka I - mówi dr Krzysztof Radka z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Wydobyta z jeziora tzw. dłubanka ma ok. 10 m długości. Wykonana została z jednego pnia drewna lipowego. Upływ czasu, nietrwałość materiału, działające na nią przez ten czas środowisko wodne i upadające na łódź belki dawnego mostu poznańskiego, spowodowały liczne pęknięcia. Z tego względu obiekt został wydobyty w kilku elementach.

Jak mówi kierownik zakładu archeologii podwodnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika dr hab. Andrzej Pydyn, jednostka została odnaleziona w czasie wcześniejszych badań. "Zlokalizowaliśmy ją już w latach 90. W wyniku współpracy Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy i Muzeum Historii Polski z Warszawy została podjęta decyzja o jej wydobyciu i konserwacji" - powiedział.

Dr Krzysztof Radka z zakładu archeologii podwodnej tego uniwersytetu podkreśla, że historia łodzi sięga być może końca X wieku i prawdopodobnie została ona zrobiona przez jednego z rzemieślników, którzy związany byli z dworem Mieszka I.

Akcja wydobycia łodzi rozpoczęła się na początku października. Ze względu jednak na stan obiektu był to niezwykle skomplikowany i długotrwały proces.

Obiekt w poniedziałek został przewieziony do Torunia. Po wykonaniu niezbędnych prac konserwatorskich łódź będzie eksponatem wystawy stałej w Muzeum Historii Polski w Warszawie jako wieloletni depozyt przekazany przez Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.