PARTNER PORTALU
  • BGK

Joga, crossfit, zumba - te treningi są najpopularniejsze w województwach

  • PulsHR.pl (JP)    25 stycznia 2016 - 12:52
Joga, crossfit, zumba - te treningi są najpopularniejsze w województwach
Zainteresowanie crossfitem utrzymuje się wciąż na stałym, wysokim poziomie (Fot.: Flickr, Arctic Warrior, CC2.0)

• Mieszkańcy Wielkopolski najchętniej ćwiczą jogę.
• Na Śląsku i Podkarpaciu króluje crossfit.
• W Małopolsce i w województwie lubuskim najchętniej wykonywany jest taneczny trening zumby.
Według danych Google'a oraz firmy FitPlanner, w styczniu 2015 roku odnotowano około 1600 wyszukań dla frazy “fitness Warszawa”. W lutym liczba ta spadła do 1000, by w marcu znów wzrosnąć do średnio 1300 i zacząć systematycznie spadać aż do maja (zaledwie 590 wyszukiwań). Wniosek - aktywność fizyczna jest silnie skorelowana z postanowieniami noworocznymi.

Zumba

Najwięcej poszukiwań w wyszukiwarce Google tego tanecznego treningu, bo około 60 tysięcy, zostało w ubiegłym roku odnotowanych w styczniu. Najmniej, bo blisko 22 i pół tysiąca – w lipcu i w sierpniu. Istotny jest fakt, że w perspektywie czasu zumba traci na popularności.

Powyższy wykres przedstawia popularność tej aktywności (w kontekście ilości wyszukań tego hasła) w konkretnych województwach, w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Wartość 100 proc. została przyjęta dla województwa, w którym było ich najwięcej. Wszystkie pozostałe liczby obrazują zależność ilości wyszukań (popularności kategorii) w danym regionie, w stosunku do województwa, w którym owych wyszukań odnotowano najwięcej (tu: do mazowieckiego).

Największą liczbę osób, które wyszukiwały informacje o zumbie, stanowią mieszkańcy Mazowsza, Wielkopolski i Śląska. Niewiele mniej stanowią osoby zamieszkujące Małopolskę, Pomorze i Dolny Śląsk. Z kolei najmniejszą popularność zumby odnotowano w województwach: opolskim, lubuskim i świętokrzyskim.

Należy jednak mieć na uwadze, że dane z wyszukiwarki Google obrazują ilość wyszukań danego hasła czyli ogólne zainteresowanie daną kategorią bądź dyscypliną. Nie musi się to przekładać na liczbę osób rzeczywiście decydujących się na uczęszczanie na konkretne zajęcia.

Z tego względu istotnym dopełnieniem wartości udostępnianych przez Google, są dane z ostatnich trzech miesięcy, które zebrał portal FitPlanner.pl.

Jak więc widać już na pierwszy rzut oka, pomiędzy danymi występuje korelacja - zumba święci triumfy na Mazowszu, w Wielkopolsce i na południu kraju. Co istotne, wysoka pozycja województwa mazowieckiego, która jest charakterystyczna dla większości dyscyplin, może być spowodowana zarówno tym, że w Warszawie jest najwięcej klubów oferujących zajęcia fitness i sportowe, jak również faktem, że podejmowanie tego typu aktywności w dużych miastach jest związane z wpływem mody.

Crossfit

Zupełnie inaczej wygląda w naszym kraju pozycja crossfitu.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.