Jubileusz odkrycia Jaskini Niedźwiedziej

  • wer/mat.pras.
  • 04-11-2011
  • drukuj
Jaskinia Niedźwiedzia w Masywie Śnieżnika obchodzi 45-lecie odkrycia. Dotychczas zwiedziło ją 1,4 miliona osób
Jubileusz odkrycia Jaskini Niedźwiedziej

To atrakcja turystyczna o znaczeniu międzynarodowym. Słynie z bogatej szaty naciekowej i znalezisk kostnych zwierząt plejstoceńskich. Ma trzy poziomy, których łączna długość wynosi ponad trzy kilometry.

Z okazji jubileuszu w Stroniu Śląskim zorganizowano uroczyste obchody. Wśród zaproszonych gości znalazł się Jerzy Ignaszak, zastępca prezesa zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu (zabierz głos/oceń prezydenta). Fundusz wspierał finansowo m.in. budowę multimedialnej ekspozycji w pawilonie wejściowym do jaskini i edukacyjnego placu zabaw w jej pobliżu.

Czytaj też: Wykop sobie niedźwiedzia

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie została odkryta w 1966 roku. Od 1983 roku jest możliwe jej zwiedzanie. W jaskini prowadzone są badania naukowe, speleologiczne i odbywają się zajęcia dydaktyczne. Dla ochrony jaskini oraz okolicznego kompleksu przyrodniczego został utworzony Rezerwat Przyrody ''Jaskinia Niedźwiedzia''.

Organizatorami jubileuszowego spotkania 24.10.2011 r. byli burmistrz Stronia Śląskiego i Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE