PARTNER PORTALU
  • BGK

Jubileuszowe KST

  • BEZ    6 maja 2010 - 22:46

W sobotę (8 maja) rozpoczynają się 50-te – jubileuszowe - Kaliskie Spotkania Teatralne (KST), najstarszy organizowany w sposób ciągły festiwal teatralny w Polsce.
Tego dnia o godz. 19.00 w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu odbędzie się oficjalna inauguracja festiwalu, w której uczestniczyć będzie m.in. Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak. W pierwszym dniu festiwalu Marszałek Woźniak weźmie też udział w wernisażu wystawy fotograficznej, przygotowanej przez znanego aktora Janusza Gajosa (w Malarni Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego o godz. 17.30).

Po uroczystej inauguracji jubileuszowych KST 8 maja odbędzie się pierwsza prezentacja festiwalowa. Będzie to przedstawienie pt.: „Między nami dobrze jest” w reżyserii Grzegorza Jarzyny – adaptacja prozy Doroty Masłowskiej będąca koprodukcją TR Warszawa i Schaubühne w Berlinie. Wystąpi w nim Danuta Szaflarska, nestorka polskiego kina i teatru, która została uhonorowana nagrodą aktorską na I Kaliskich Spotkaniach Teatralnych w 1961 roku.

50. Kaliskie Spotkania Teatralne potrwają do 15 maja. Oprócz spektakli konkursowych w jego programie znalazły się tradycyjnie spektakle grane poza konkursem oraz szereg imprez towarzyszących. Organizatorem KSP jest Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Wśród spektakli zaproszonych do konkursu znalazły się m.in. „Trylogia” w reż. Jana Klaty z Teatru Starego w Krakowie i „Smycz” – autorski spektakl Bartosza Porczyka, zwycięzcy XXVII Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 2006 roku, który podczas 50. KST zostanie zaprezentowany jako ostatni.

Świętujące półwiecze swojego istnienia KST od czasu pierwszego festiwalu w 1961 roku przeszły wiele przeobrażeń, stopniowo przekształcając się z regionalnego przeglądu przedstawień w imprezę o zasięgu ogólnopolskim. Od 1985 roku przyjęły – zaakceptowaną przez publiczność i środowisko teatralne - formułę festiwalu sztuki aktorskiej, służącego prezentacji najciekawszych ról stworzonych przez polskich aktorów na potrzeby teatru. To właśnie aktorzy są głównymi bohaterami KST - za ich wybitne osiągnięcia sceniczne przyznawane są wyróżnienia i nagrody, m.in. Grand Prix festiwalu, Nagroda Zespołowa i nagrody za role drugoplanowe.
 
50. Kaliskie Spotkania Teatralne odbywają się pod Honorowym Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka i Prezydenta Miasta Kalisza Janusza Pęcherza. Do Komitetu Honorowego KST zostali zaproszeni między innymi senator RP Mariusz Witczak oraz poseł RP Rafał Grupiński.

Donatorem festiwalu jest Sejmik Województwa Wielkopolskiego. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.