PARTNER PORTALU
  • BGK
.pl/images/2017/icons/mail2.png" alt="" width="90" /> ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

Jutro ruszy festiwal Miastograf

  • PAP    7 października 2010 - 14:11

Wystawa projektanta mody i twórcy street artu Gregora Gonsiora, przegląd filmów Petera Huttona, koncerty, dyskusje i wykłady - towarzyszyć będą trzeciej edycji festiwalu działań miejskich Miastograf, który rozpocznie się w piątek w Łodzi.
Inauguracja imprezy zbiegnie się z otwarciem nowego centrum kulturalnego w dawnej siedzibie Łódzkich Zakładów Kinotechnicznych Prexer, które powstało z inicjatywy Uniwersytetu Łódzkiego i Stowarzyszenia Inicjatyw Miejskich "Topografie".

W budynku Preksera działa już kino. Teraz będą tam jeszcze m.in. dwie galerie sztuki i klubokawiarnia. Przed laty w łódzkich zakładach Prexer mieściła się jedyna w Polsce fabryka projektorów filmowych używanych od 1948 r. niemal we wszystkich kinach w naszym kraju. Produkowano tu również domowe rzutniki "Ania", "Bajka" czy "Jacek".

Jak zapowiadają organizatorzy Festiwalu jedną z atrakcji imprezy ma być street artowa instalacja Gregora Gonsiora - artysty zajmującego się m.in. projektowaniem mody, designem i architekturą wnętrz. Jego instalacja w centrum będzie przekraczała ściany galerii i wychodziła w przestrzeń miejską. Artysta jest również autorem kilku wielkoformatowych murali, które namalował w Łodzi.

Podczas Festiwalu odbędzie się również pierwszy w Polsce przegląd filmów amerykańskiego artysty, reżysera i dokumentalisty Petera Huttona. Hutton najbardziej znany jest z poetyckich filmowych obrazów miast i krajobrazów całego świata kręconych na tradycyjnej taśmie 16 mm. W 1992 r. odwiedził Łódź, czego efektem jest film "Lodz Symphony".

W trakcie Festiwalu odbędą się także koncerty i spotkania literackie. Te ostatnie poświęcone będzie wznowionej po latach książce Janusza Dunina "Bi-Ba-Bo i gdzie indziej". Dunin był wybitnym bibliotekoznawcą, profesorem i jednym z prekursorów badań nad literaturą popularną w Polsce.

Przedstawiając historię łódzkiej literatury satyrycznej od lat 50. XIX w. do okresu I wojny światowej ukazał z innej, ciekawej perspektywy życie kulturalne, społeczne, a nawet polityczne miasta.

Festiwal działań miejskich Miastograf potrwa od piątku do niedzieli. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.