PARTNER PORTALU
  • BGK

Już zbierają datki na stare cmentarze

  • PAP    27 października 2011 - 18:31

Kwesty na ratowanie zabytków dwóch najstarszych cmentarzy Bydgoszczy - Starofarnego i Nowofarnego rozpoczęły się w czwartek i będą prowadzone do dnia Wszystkich Świętych. Organizatorem zbiórki jest Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy.
Jako pierwsi na ulice starówki i śródmieścia z puszkami wyszli członkowie szkolnych kół Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy wraz z nauczycielami. Od czwartku do niedzieli w akcji uczestniczyć będą dziennikarze kolejnych redakcji bydgoskich mediów, którzy będą kwestować wśród uczestników spektakli w teatrze i operze, a także koncertu w filharmonii.

Główne kwesty zaplanowano poniedziałek i wtorek, w które zaangażowanych będzie wiele znanych osób. W poniedziałek zbiórka będzie prowadzona na cmentarzach Starofarnym i Nowofarnym, a we Wszystkich Świętych - na cmentarzu Starofarnym i największej w mieście nekropoli, na cmentarzu komunalnym w dzielnicy Brdyujście.

Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na renowację nagrobków zasłużonych mieszańców, m.in. naczelnika Tramwajów Bydgoskich w latach 1923-36 na cmentarzu Starofarnym. W zeszłym roku na ratowanie nekropolii zebrano ponad 20 tysięcy złotych.

Cmentarz Starofarny został założony w 1808 r., a cmentarz Nowofarny powstał w 1905 r.

Czytaj też:Zapowiadają kwestę na ratowanie nekropolii Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.