PARTNER PORTALU
  • BGK

Kadłub U-Boota trafi do Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku

  • PAP/JL    23 marca 2016 - 09:21
Kadłub U-Boota trafi do Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku
Wnętrze schronu na terenie Stoczni Gdańsk. Fot. Urząd Miasta Gdańska (Jarosław Zulewski)

Do Twierdzy Wisłoujście trafi duży fragment kadłuba okrętu podwodnego, który kilkadziesiąt lat temu został użyty do budowy schronu na terenie gdańskiej stoczni.
Kadłub jest najprawdopodobniej częścią jednego z U-Bootów, które Niemcy budowali w Gdańsku w czasie wojny.

Fragment U-Boota znajduje się na wyspie Ostrów, na której dziś działa prywatna Stocznia Gdańska. W latach 50. bądź 60. ubiegłego wieku elementy okrętu podwodnego posłużyły do budowy schronu: powstał on z kilku części kadłuba złożonych w całość i przysypanych ziemią. Dziś schron nie jest stoczni potrzebny.

Zainteresowanie obiektem wyraziło Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, które postanowiło przenieść fragment kadłuba U-Boota z terenu stoczni do Twierdzy Wisłoujście, nad którą to placówką sprawuje pieczę.

W przyszłości sekcje okrętu będą udostępnione zwiedzającym na Szańcu Wschodnim Twierdzy. – Chcemy w ten sposób podkreślać morskie dziedzictwo Gdańska – mówi Grzegorz Jedlicki z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Fragment okrętu liczy około 30 metrów długości (cała jednostka miałaby około 70 metrów) i według wstępnych szacunków może ważyć około 20 ton.

Operacja odkopywania fragmentów potrwa jeden lub dwa dni.

Po wykopaniu fragmentu U-Boota zostanie on przeniesiony do jednej z hal Stoczni Gdańskiej, której pracownicy – z pomocą konserwatorów zabytków – pomogą w jego oczyszczeniu i konserwacji. Dopiero po tych zabiegach, które mogą potrwać kilka tygodni, elementy okrętu podwodnego zostaną przetransportowane do Twierdzy Wisłoujście.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.