Kadłub U-Boota trafi do Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku

Do Twierdzy Wisłoujście trafi duży fragment kadłuba okrętu podwodnego, który kilkadziesiąt lat temu został użyty do budowy schronu na terenie gdańskiej stoczni.
Kadłub U-Boota trafi do Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku
Wnętrze schronu na terenie Stoczni Gdańsk. Fot. Urząd Miasta Gdańska (Jarosław Zulewski)

Kadłub jest najprawdopodobniej częścią jednego z U-Bootów, które Niemcy budowali w Gdańsku w czasie wojny.

Fragment U-Boota znajduje się na wyspie Ostrów, na której dziś działa prywatna Stocznia Gdańska. W latach 50. bądź 60. ubiegłego wieku elementy okrętu podwodnego posłużyły do budowy schronu: powstał on z kilku części kadłuba złożonych w całość i przysypanych ziemią. Dziś schron nie jest stoczni potrzebny.

Zainteresowanie obiektem wyraziło Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, które postanowiło przenieść fragment kadłuba U-Boota z terenu stoczni do Twierdzy Wisłoujście, nad którą to placówką sprawuje pieczę.

W przyszłości sekcje okrętu będą udostępnione zwiedzającym na Szańcu Wschodnim Twierdzy. – Chcemy w ten sposób podkreślać morskie dziedzictwo Gdańska – mówi Grzegorz Jedlicki z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Fragment okrętu liczy około 30 metrów długości (cała jednostka miałaby około 70 metrów) i według wstępnych szacunków może ważyć około 20 ton.

Operacja odkopywania fragmentów potrwa jeden lub dwa dni.

Po wykopaniu fragmentu U-Boota zostanie on przeniesiony do jednej z hal Stoczni Gdańskiej, której pracownicy – z pomocą konserwatorów zabytków – pomogą w jego oczyszczeniu i konserwacji. Dopiero po tych zabiegach, które mogą potrwać kilka tygodni, elementy okrętu podwodnego zostaną przetransportowane do Twierdzy Wisłoujście.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.