PARTNER PORTALU
  • BGK

Kalendarz Wielokulturowy 2018 z Mołodycza żegna Galicję

  • PAP/PSZ    11 grudnia 2017 - 10:58
Kalendarz Wielokulturowy 2018 z Mołodycza żegna Galicję
Kalendarz na 2018 rok będzie siódmą edycją wydawnictwa. (fot. Shutterstock.com)

Setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości opisuje Kalendarz Wielokulturowy na 2018 r. wydany przez stowarzyszenie "Młody Mołodycz" z Mołodycza koło Jarosławia. Wydawnictwo zawiera m.in. kalendaria: gregoriańskie, juliańskie i żydowskie.
To już siódma edycja Kalendarza Wielokulturowego przypominająca wielokulturowość ziem byłego zaboru austriackiego.

"W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości nadszedł czas pożegnania Galicji. Galicji, której różne odsłony przewijały się na kartach Kalendarza przez jego poprzednie edycje" - stwierdził prezes stowarzyszenia "Młody Mołodycz" Łukasz Zagrobelny.

Tegoroczny kalendarz zawiera m.in.: archiwalne fotografie, kalendarz zodiakalny, trzy kalendaria: gregoriańskie, juliańskie i żydowskie. Przypomina także ważne dla odzyskania przez Polskę niepodległości wydarzenia z lat 1914-18. Teksty opracowano na podstawie ówczesnych wydawnictw.

W mijającym roku tematem Kalendarza Wielokulturowego były uzdrowiska dawnej Galicji. Rok wcześniej przypominał jej narody i grupy etniczne. Z kolei w kalendarzu na 2015 przedstawiono najważniejsze miasta tej prowincji austriackiej, która powstała z ziem zabranych Polsce przez Habsburgów w konsekwencji rozbiorów.

Natomiast w latach 2012-14 kalendarze stowarzyszenia "Młody Mołodycz" wzbogacane były opisem świąt, zwyczajów i obrzędów dawnej Galicji; wykorzystano w nich m.in. teksty Oskara Kolberga.

Kalendarz został wydany w nakładzie 800 egzemplarzy. Można go także bezpłatnie ściągnąć ze strony internetowej www.kalendarz.izbapamieci.org.pl.

Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju "Młody Mołodycz" powstało w 2008 r. Jego celem jest m.in. aktywizacja, rozwój i wzmacnianie społeczności lokalnych, w tym wyrównywania szans edukacyjnych, zwiększenia obecności ludzi młodych w życiu publicznym, wspierania współpracy międzypokoleniowej oraz zachowania lokalnych tradycji i kultury.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.