PARTNER PORTALU
  • BGK

Kalisz zaprasza na festiwal zespołów muzyki dawnej

  • PAP/JL    26 stycznia 2016 - 07:46
Kalisz zaprasza na festiwal zespołów muzyki dawnej
Kalisz zaprasza na Ogólnopolski Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum”. Fot. Kalisz.pl

25 zespołów prezentować będzie w Kaliszu utwory dawnych mistrzów na 38. Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum”.
Festiwal rozpoczyna się 26 stycznia. Koncert inauguracyjny zaplanowano na 27 stycznia. Tego samego dnia w kaliskim muzeum otwarta zostanie wystawa XXI Konkursu „Twórczość plastyczna inspirowana muzyką dawną”.

Kilkuset młodych wykonawców będzie rywalizowało o złote, srebrne i brązowe Harfy Eola w pięciu kategoriach. Wyróżnieniem specjalnym jest bursztynowa statuetka, przyznawana w dodatkowej kategorii: dla zespołów muzyki dawnej, których członkowie mają powyżej 21 lat. Artystów oceni jury pod przewodnictwem Agaty Sapiechy.

W trakcie tegorocznej edycji festiwalu nie zabraknie nawiązania do 1050. rocznicy chrztu Polski.

- Festiwal bardzo dobrze wpisuje się w tę rocznicę; nasza muzyka sięga najdawniejszych czasów. To jest bardzo dobre miejsce, by nawiązać do początków polskiej państwowości i chrześcijaństwa w Polsce – uważa dyrektor festiwalu Grażyna Dziedziak.

Okazją do przypomnienia związków Kalisza z początkami państwa polskiego ma być m.in. koncert galowy 30 stycznia, w trakcie którego wyświetlone zostaną fragmenty filmu „ Ukryte gniazdo dynastii” w reż. Zdzisława Cozaca.

Muzycznie festiwal obejmuje epoki od średniowiecza, przez renesans do baroku, choć pojawiają się także utwory wczesnego klasycyzmu lub dzieła współczesne inspirowane muzyką dawną.

Prócz konkursowej rywalizacji, uczestnicy festiwalu koncertują w Kaliszu i regionie. Koncerty odbędą się m.in. w Gołuchowie, Krotoszynie, Ostrzeszowie i w Ostrowie Wielkopolskim. w środę odbędzie się koncert inauguracyjny.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.