PARTNER PORTALU
  • BGK

Kameralnie i muzycznie w stolicy

  • PAP    11 lipca 2011 - 15:02

W Warszawie rozpoczął się Festiwal Zespołów Kameralnych. Do końca sierpnia, w każdą niedzielę, mieszkańcy stolicy będą mogli posłuchać muzyki Bacha, Mozarta czy Vivaldiego. Koncerty odbywać się będą na skwerze Hoovera i w Oranżerii Muzeum Pałacu w Wilanowie.
Festiwal Zespołów Kameralnych to cykl koncertów, podczas których grane są utwory najwybitniejszych twórców muzyki klasycznej. Na festiwalu zagrają orkiestry i zespoły z Polski oraz zaproszeni obcokrajowcy.

W tym roku wystąpią m.in. Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej, kwartet smyczkowy Prima Vista, Tomasz Bielski Jazz Orchestra i zagraniczni goście festiwalu - muzycy z Belgii i Rumunii, wchodzący w skład kwartetu Quatuor Europa. W repertuarze znajdą się m.in. utwory Vivaldiego, Bacha czy polskiego kompozytora - Henryka Wieniawskiego. Orkiestra Tomasza Bielskiego wykona standardy jazzowe i swingowe Duke'a Ellingtona i George'a Gershwina.

W ramach Festiwalu realizowane będą dwa cykle koncertowe: Muzyka na Trakcie Królewskim oraz Koncerty Kameralne w Wilanowie. "Istota festiwalu polega na tym, że w ciągu ośmiu kolejnych niedziel, do końca sierpnia, będą odbywały się dwa koncerty dziennie" - informuje Anna Kierkosz z Mazowieckiego Centrum Kultury, które organizuje festiwal - "Najpierw, o 13, odbędzie się koncert na skwerze Hoovera, a następnie orkiestra przeniesie się w niezmienionym składzie do Oranżerii Muzeum Pałacu w Wilanowie, by zagrać kolejny koncert o godz. 16.30".

"Chcemy przyciągnąć turystów i mieszkańców miasta do słuchania i pokazać im piękne miejsca Warszawy, która z muzyką w tle wygląda jeszcze ładniej" - uzupełnia Kierkosz. Wtóruje jej koordynator przedsięwzięcia, Piotr Mazur: "Chcemy wypełnić pustkę sezonu wakacyjnego, kiedy pozamykane są filharmonie i opery" - mówi.

Festiwal ma ponad 30 - letnią tradycję. Pierwotnie realizowany był przez Krajowe Biuro Koncertowe, które w 2000 roku przekształciło się w Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki. Do 2009 roku znany był pod nazwą Koncerty pod Lipą i Koncerty Królewskie, ponieważ pierwszy z cykli (południowy) odbywał się w Łazienkach Królewskich, na Letniej Estradzie za Starą Pomarańczarnią, która mieści się pod wielkim, rozłożystym drzewem lipy.

Od 2010 roku popularne Koncerty pod Lipą zostały przeniesione na skwer Hoovera - do Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny, który mieści się na Trakcie Królewskim; były wówczas nazwane: Muzyką na Trakcie Królewskim. W 2010 roku przyjęto nową nazwę dla całego wydarzenia Festiwal Zespołów Kameralnych.

Festiwal potrwa do końca wakacji. Ostatnie koncerty odbędą się 28 sierpnia.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.