PARTNER PORTALU
  • BGK

Kameralnie i muzycznie w stolicy

  • PAP    11 lipca 2011 - 15:02

W Warszawie rozpoczął się Festiwal Zespołów Kameralnych. Do końca sierpnia, w każdą niedzielę, mieszkańcy stolicy będą mogli posłuchać muzyki Bacha, Mozarta czy Vivaldiego. Koncerty odbywać się będą na skwerze Hoovera i w Oranżerii Muzeum Pałacu w Wilanowie.
Festiwal Zespołów Kameralnych to cykl koncertów, podczas których grane są utwory najwybitniejszych twórców muzyki klasycznej. Na festiwalu zagrają orkiestry i zespoły z Polski oraz zaproszeni obcokrajowcy.

W tym roku wystąpią m.in. Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej, kwartet smyczkowy Prima Vista, Tomasz Bielski Jazz Orchestra i zagraniczni goście festiwalu - muzycy z Belgii i Rumunii, wchodzący w skład kwartetu Quatuor Europa. W repertuarze znajdą się m.in. utwory Vivaldiego, Bacha czy polskiego kompozytora - Henryka Wieniawskiego. Orkiestra Tomasza Bielskiego wykona standardy jazzowe i swingowe Duke'a Ellingtona i George'a Gershwina.

W ramach Festiwalu realizowane będą dwa cykle koncertowe: Muzyka na Trakcie Królewskim oraz Koncerty Kameralne w Wilanowie. "Istota festiwalu polega na tym, że w ciągu ośmiu kolejnych niedziel, do końca sierpnia, będą odbywały się dwa koncerty dziennie" - informuje Anna Kierkosz z Mazowieckiego Centrum Kultury, które organizuje festiwal - "Najpierw, o 13, odbędzie się koncert na skwerze Hoovera, a następnie orkiestra przeniesie się w niezmienionym składzie do Oranżerii Muzeum Pałacu w Wilanowie, by zagrać kolejny koncert o godz. 16.30".

"Chcemy przyciągnąć turystów i mieszkańców miasta do słuchania i pokazać im piękne miejsca Warszawy, która z muzyką w tle wygląda jeszcze ładniej" - uzupełnia Kierkosz. Wtóruje jej koordynator przedsięwzięcia, Piotr Mazur: "Chcemy wypełnić pustkę sezonu wakacyjnego, kiedy pozamykane są filharmonie i opery" - mówi.

Festiwal ma ponad 30 - letnią tradycję. Pierwotnie realizowany był przez Krajowe Biuro Koncertowe, które w 2000 roku przekształciło się w Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki. Do 2009 roku znany był pod nazwą Koncerty pod Lipą i Koncerty Królewskie, ponieważ pierwszy z cykli (południowy) odbywał się w Łazienkach Królewskich, na Letniej Estradzie za Starą Pomarańczarnią, która mieści się pod wielkim, rozłożystym drzewem lipy.

Od 2010 roku popularne Koncerty pod Lipą zostały przeniesione na skwer Hoovera - do Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny, który mieści się na Trakcie Królewskim; były wówczas nazwane: Muzyką na Trakcie Królewskim. W 2010 roku przyjęto nową nazwę dla całego wydarzenia Festiwal Zespołów Kameralnych.

Festiwal potrwa do końca wakacji. Ostatnie koncerty odbędą się 28 sierpnia.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.