PARTNER PORTALU
  • BGK

Kamień z Księżyca spadł do Częstochowy

  • PAP    7 października 2010 - 09:39

Kamień pochodzący z Księżyca będzie można od 15 października oglądać w Muzeum Częstochowskim. Wypożyczona próbka jest trzecią tego rodzaju, która trafiła do Polski.
Na Ziemię przywieźli go trafił w grudniu 1972 r. astronauci statku kosmicznego Apollo 17, podczas szóstej, ostatniej załogowej wyprawy księżycowej.

Kamień to część jednolitej skały bazaltowej o masie 8110 gramów, jednej z największych, jakie w całości zostały przywiezione z Księżyca. Do badań została ona pofragmentowana na 35 części, zaś jedna z nich, o masie 120 gramów, została zatopiona w przezroczystym plastiku i przeznaczona do celów wystawienniczych i edukacyjnych.

Wiek skały został określony na 3,84 mld lat. Uformowała się więc w okresie, kiedy Układ Słoneczny liczył zaledwie około 750 mln lat. Aż 99,99 proc. skał ziemskich jest młodszych od tego fragmentu Księżyca, gdyż w swej historii gorąca Ziemia powodowała wielokrotną metamorfozę minerałów, tworzących jej dzisiejszą skorupę.

Częstochowska wystawa zostanie uzupełniona projekcjami filmów poświęconych Apollo-17, ekspozycją fotografii i książek oraz serią prelekcji i prezentacji. Kamień z Księżyca będzie można podziwiać w Częstochowie do 10 listopada.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.