PARTNER PORTALU
  • BGK

Kamień z Magdeburga na Kopiec Pamięci i Pojednania w Oświęcimiu

  • PAP    5 maja 2010 - 17:30

- Kamień z magdeburskiej katedry na Kopiec Pamięci i Pojednania w Oświęcimiu przekazał prezydentowi miasta Januszowi Marszałkowi emerytowany biskup tamtejszej diecezji Leo Nowak - poinformował oświęcimski magistrat.
- Gdy znalazłem ten kamień () w magdeburskiej katedrze, zacząłem się zastanawiać nad jego znaczeniem. Kamienie są mocnym, trwałym fundamentem. Są trwałe i nigdy nie miękną, można na nich polegać, ale są też przeszkodą, o którą można się potknąć. W ten sposób przypominają nasze słabości. Człowiek nie powinien niszczyć, tylko budować. Chrześcijanin nie powinien odrzucać kamienia, którym jest Jezus Chrystus. Oznacza on pokój i pojednanie, porozumienie między ludźmi i narodami. Niech ten kamień stanowi pojednanie nas wszystkich - mówił duchowny przekazując kamień.

Kopiec Pamięci powstaje w Oświęcimiu między byłymi niemieckimi obozami kompleksu Auschwitz - Auschwitz I (Stammlager) i Auschwitz II-Birkenau. Jego pomysłodawca, zmarły już prof. Józef Szajna - były więzień Auschwitz i Buchenwaldu - uważał, że jego usypanie będzie realizacją "woli i testamentu" byłych więźniów.

Kamień węgielny został wmurowany 14 czerwca 2007 roku. Podczas uroczystości prof. Szajna mówił o idei Kopca: - Sądziłem, że w wieku XX nastąpiła kulminacja. II wojna światowa była ostatnia. Gdy okazało się jednak, że trzecie tysiąclecie, mimo tych doświadczeń, rozpoczyna się wojną, poczułem się współwinny. Pomyślałem, że to dlatego, że za mało walczyłem o pokój. (...) W związku z tym zaproponowałem, aby wznosić Kopiec Pamięci Ofiar Ludobójstwa i Pojednania Ludzi na Świecie. Wszyscy zwiedzający ludzie dobrej woli, prezydenci państw, członkowie rozmaitych organizacji, niech przynoszą na Kopiec choćby jeden kamień, jedną grudkę ziemi - także jako swoje oczyszczenie, katharsis. Wiele musimy czynić, aby chronić nasze życie - z pamięcią o nieżyjących.

Wśród już ofiarowanych na Kopiec kamieni, które w szczególny sposób zostaną wyeksponowane, są m.in.: kostka brukowa z więzienia w Tarnowie, skąd deportowano pierwszych więźniów Auschwitz, kamienie z KL Buchenwald, fragment dachówki z Nagasaki, cegła z twierdzy w Terezinie, a także fragment sklepienia groty zwiastowania z Nazaretu i Ściany Płaczu w Jerozolimie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.