PARTNER PORTALU
  • BGK

Kanałem Augustowskim do Białorusi bez wiz. Podlasie liczy na większy ruch

  • aw/PAP    25 sierpnia 2016 - 14:41
Kanałem Augustowskim do Białorusi bez wiz. Podlasie liczy na większy ruch
(fot.wikimedia.org/Platanacero)

• Turyści będą mogli bez wiz zwiedzać na Białorusi Kanał Augustowski - dekret w tej sprawie podpisał prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka.
• Dekret ma dawać możliwość pobytu na Białorusi do 5 dni; bez wiz będzie można pojechać m.in. do Grodna.
• Podlaskie samorządy liczą na zwiększenie ruchu turystycznego, ale i wymiany kulturalnej czy gospodarczej.
Stosowne decyzje musi też jeszcze podjąć Rada Ministrów Republiki Białoruś - poinformował radca, kierownik wydziału konsularnego w ambasadzie Białorusi w Warszawie Valery Tsynkevich. Dodał, że na razie nie są znane szczegóły.

Z informacji zamieszczonej na stronie internetowej ambasady wynika, że prezydent Łukaszenka dekret "O wprowadzeniu bezwizowego trybu wjazdu i wyjazdu cudzoziemców" podpisał 23 sierpnia. Jak podkreślono - wszystko ma służyć dalszemu rozwojowi turystyki transgranicznej.

W komunikacie na stronie internetowej prezydenta Białorusi podano ponadto, że tryb bezwizowy ma wpłynąć na "poprawę zatrudnienia mieszkańców, rozwój inwestycji i infrastruktury", ma też "umożliwić organizację międzynarodowych imprez turystycznych i sportowych".

Przepisy mają obowiązywać do 31 grudnia 2017 roku, z możliwością przedłużenia na czas nieokreślony. Ich wejście w życie ma nastąpić w dwa miesiące od publikacji dekretu prezydenta Białorusi.

Z informacji ambasady wynika, że cudzoziemcy będą mogli dostać się na Białoruś bez wiz przez przejścia w województwie podlaskim: Rudawka-Lesnaja (sezonowe przejście na Kanale Augustowskim - PAP) i Kuźnica-Bruzgi oraz przez przejścia graniczne białorusko-litewskie: Privalka-Švendubrė i Privalka-Raigardas.

Jest też mowa o tym, że dekret wprowadza bezwizowy tryb czasowego pobytu turystycznego w Grodnie i kilku innych miejscach w rejonie grodzieńskim. "Podstawą dla bezwizowego wjazdu i czasowego przebywania są dokumenty, uprawniające cudzoziemców do zwiedzania parku +Kanał Augustowski+" - czytamy w informacji.

By przekroczyć granicę, cudzoziemiec będzie musiał mieć ważny dokument tożsamości, np. paszport oraz inny dokument uprawniający do "indywidualnego lub grupowego zwiedzania parku +Kanał Augustowski+". Formy tych dokumentów, tryb zwiedzania parku "Kanał Augustowski" ma w ciągu dwóch miesięcy zatwierdzić białoruska Rada Ministrów.

Z zapowiedzi zadowolone są podlaskie władze samorządowe. "Dekret prezydenta Białorusi wychodzi naprzeciw działaniom samorządów różnych szczebli, ale również i strony białoruskiej, bo podczas kilku spotkań, które mieliśmy w tym roku, obie strony zwracały uwagę, że warto podjąć w tej sprawie intensywne działania" - powiedział PAP w czwartek Bogdan Dyjuk, członek zarządu województwa podlaskiego.

Dodał, że władze samorządowe regionu już w lutym przygotowały wykaz tych przejść, które - w ich ocenie - poprawiłyby ruch i wymianę kulturalną, gospodarczą czy samorządową województwa podlaskiego z obwodem grodzieńskim i brzeskim.

"Jeśli chcemy, aby region podlaski był bramą na Wschód, to musimy dążyć do zwiększenia liczby przejść, bo tylko dzięki temu faktycznie będzie możliwość zwiększenia ruchu gospodarczego i turystycznego" - powiedział PAP.

Dodał, że podczas spotkań z władzami białoruskimi, m.in. polsko-białoruskich grup roboczych, przedstawiane były propozycje, by można było wjeżdżać na Białoruś w ramach ruchu uproszczonego na czas do 72 godz., a dekret ma dawać możliwość pobytu nawet 5-dniowego. "To nas cieszy, że jest decyzja władz, bo już się obawialiśmy, że nieodległe wybory parlamentarne na Białorusi (wrzesień - PAP) mogą jeszcze opóźnić podejmowanie decyzji" - powiedział Dyjuk.×
KOMENTARZE (1)

  • TOMECZEK, 2016-08-26 13:51:58

    NARESZCIE!!!!!!!