PARTNER PORTALU
  • BGK

Kanały zagrają w filmie

  • BEZ    15 stycznia 2010 - 12:59

Zdjęcia do filmu fabularnego „Ukryci” w reżyserii Agnieszki Holland, będą realizowane w zabytkowych kanałach i krytych korytach rzek. Film opowiada przejmującą, prawdziwą historię grupy lwowskich Żydów, ukrywających się podczas niemieckiej okupacji w łódzkich miejskich kanałach.
Historia łódzkiej sieci wodociągowo-kanalizacyjnej sięga początków XX wieku. W 1909 roku brytyjski inżynier William Heerlein Lindley przedstawił plan skanalizowania i zaopatrywania miasta w wodę. Prace nad budową sieci kanalizacyjnej Łodzi rozpoczęto jednak dopiero w 1925 roku – kierował nimi inżynier Stefan Skrzywan.

Lindley wykorzystał położenie topograficzne Łodzi. Od strony północno - wschodnich wzniesień w rejonie Nowosolnej i Stoków teren miasta opada stopniowo w kierunku południowo - zachodnim do doliny Neru, a różnice poziomów w skrajnych punktach przekraczają 100 metrów. To właśnie pozwoliło na zaprojektowanie i zbudowanie sieci kanałów, odprowadzających ścieki grawitacyjnie do oczyszczalni, którą zaczęto wznosić na Lublinku w 1932 roku.

W pierwszym etapie budowano kanalizację na obszarze między ulicami Żeromskiego, Legionów i Pomorską, Kopcińskiego i placem Niepodległości. Pierwszy miejski budynek przyłączono do kanalizacji w 1927 roku. Do wybuchu II wojny światowej wybudowano w Łodzi ponad 100 kilometrów kanałów, przyłączono do nich 2709 nieruchomości. Z kanalizacji korzystała wtedy jedna trzecia mieszkańców miasta.

Dziś łódzki Zakład Wodociągów i Kanalizacji eksploatuje ponad 1600 km sieci kanalizacyjnej, a jeden z najstarszych miejskich kanałów – znana już dziś w całej Polsce „dętka” – jako pierwszy tego typu obiekt w kraju, został w 2008 roku otwarty dla zwiedzających. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.