PARTNER PORTALU
 • BGK

Kartuzy: Szpital powiatowy informuje po kaszubsku

 • Rynek Zdrowia/tvn24.pl    10 października 2016 - 07:35
Kartuzy: Szpital powiatowy informuje po kaszubsku
Kartuzy, w j. kaszub. Kartuzë (fot.commons.wikimedia.org)

Na oddziale chirurgii Powiatowego Centrum Zdrowia Sp. z o.o. w Kartuzach pojawiły się tabliczki następującej treści: "Jinterwencyjno jizba", "separatno jizba", "chłopsczi wichódk" itp. Napisy są w języku kaszubskim.
Umieszczenie na tabliczkach informacyjnych napisów po polsku i po kaszubsku jest pomysłem ordynatora, dr n. med. Jerzy Ropela, który sam jest Kaszubem z krwi i kości i uważa, że należy pamiętać o swoich korzeniach - informuje tvn24.pl

Ordynator zaznacza, że to również ukłon w stronę pacjentów i próba oswojenia ich ze szpitalnymi salami. Kaszubskie napisy mogą sprawić, że ludzie poczują się w lecznicy jak w domu.

Znawcy języka kaszubskiego nie ukrywają, że przetłumaczenie na kaszubski nazw ze świata medycyny nie było proste. Tego zadania podjęła się Karolina Serkowska, która swoje propozycje przedstawiła komisji standaryzacji i normalizacji języka kaszubskiego. Komisja oceniła, że poradziła sobie znakomicie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (7)

 • ewa, 2017-01-22 23:01:37

  Niedaj boze by musieli ratowac wam zycie pierdoly piszecie i tyle
 • Anonim, 2016-10-27 22:31:11

  Kartuzy szpital masakra Dla mnie powinni go zamknąć lecznica dla zwierząt jest lepsza niż szpital w Kartuzach dla ludzi
 • Anonim, 2016-10-27 22:01:18

  Nie polecam tego szpitala nawet w nagłych wypadkach jeżeli macie możliwość to dajcie się do innych placówek tylko nie wyzywajcie karetek z Kartuz pani która odbiera telefon czyta o wszystko nawet o numer buta o temperaturę