Kartuzy: Szpital powiatowy informuje po kaszubsku

  • Rynek Zdrowia/tvn24.pl
  • 10-10-2016
  • drukuj
Na oddziale chirurgii Powiatowego Centrum Zdrowia Sp. z o.o. w Kartuzach pojawiły się tabliczki następującej treści: "Jinterwencyjno jizba", "separatno jizba", "chłopsczi wichódk" itp. Napisy są w języku kaszubskim.
Kartuzy: Szpital powiatowy informuje po kaszubsku
Kartuzy, w j. kaszub. Kartuzë (fot.commons.wikimedia.org)

Umieszczenie na tabliczkach informacyjnych napisów po polsku i po kaszubsku jest pomysłem ordynatora, dr n. med. Jerzy Ropela, który sam jest Kaszubem z krwi i kości i uważa, że należy pamiętać o swoich korzeniach - informuje tvn24.pl

Ordynator zaznacza, że to również ukłon w stronę pacjentów i próba oswojenia ich ze szpitalnymi salami. Kaszubskie napisy mogą sprawić, że ludzie poczują się w lecznicy jak w domu.

Znawcy języka kaszubskiego nie ukrywają, że przetłumaczenie na kaszubski nazw ze świata medycyny nie było proste. Tego zadania podjęła się Karolina Serkowska, która swoje propozycje przedstawiła komisji standaryzacji i normalizacji języka kaszubskiego. Komisja oceniła, że poradziła sobie znakomicie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (7)ZOBACZ WSZYSTKIE

Niedaj boze by musieli ratowac wam zycie pierdoly piszecie i tyle

ewa, 2017-01-22 23:01:37 odpowiedz

Kartuzy szpital masakra Dla mnie powinni go zamknąć lecznica dla zwierząt jest lepsza niż szpital w Kartuzach dla ludzi

Anonim, 2016-10-27 22:31:11 odpowiedz

Nie polecam tego szpitala nawet w nagłych wypadkach jeżeli macie możliwość to dajcie się do innych placówek tylko nie wyzywajcie karetek z Kartuz pani która odbiera telefon czyta o wszystko nawet o numer buta o temperaturę

Anonim, 2016-10-27 22:01:18 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE