PARTNER PORTALU
  • BGK

Kasa na międzynarodowy projekt muzealny

  • PAP    3 września 2011 - 11:28

Muzeum Okręgowe w Suwałkach oraz Muzeum Etnograficzne w Alitusie (Litwa), w ramach wspólnego projektu, przygotowują nowoczesne wystawy archeologiczne. Placówki otrzymały na to dofinansowanie z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Litwa.
Projekt pod nazwą "Poznanie obyczajów starożytnych Jaćwingów, poprzez zrozumienie pozostałości ich kultury i prezentację wystaw archeologicznych" otrzymał dofinansowanie w kwocie ok. 280 tys. euro z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Litwa 2007-2013.

116 tys. euro otrzymało suwalskie muzeum. Jak powiedział dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach Jerzy Brzozowski, główną częścią projektu jest przygotowanie stałej wystawy archeologicznej z własnych zbiorów. Suwalskie muzeum zacznie ją tworzyć od jesieni.

W muzeum znajduje się ok. 70 tys. eksponatów, najwcześniejsze z nich - jak powiedział Brzozowski - pochodzą z okresu najstarszego osadnictwa na tych ziemiach po wycofaniu się lodowca. To głównie zabytki krzemienne. Na wystawie znajdą się też wykopaliska z okresu mezolitu, przede wszystkim przyziemie szałasu oraz narzędzia krzemienne i kościane, czy eksponaty pochodzące z okresu kultury bałtyjskiej, która trwała do XIII wieku.

Na wystawie znajdą się nie tylko eksponaty prezentowane w gablotach. Brzozowski uważa, że atutem ekspozycji będzie też właśnie zrekonstruowany szałas z mezolitu, wnętrze chaty bałtyjskiej czy fragment cmentarzyska z grobami. Na wystawę złożą się też multimedia. Dyrektor suwalskiej placówki powiedział, że jesienią powinien zostać ogłoszony konkurs na koncepcję aranżacyjną. Wystawa ma być prezentowana w muzeum od 2013 roku.

Dodatkowo, w ramach projektu, oba muzea przygotowują wystawy czasowe o pradziejach i historii swoich regionów, które są prezentowane w partnerskich placówkach. Suwalskie muzeum zaprezentowało już na Litwie wystawę o szwedzkiej ekspansji jaćwieskiej, chce też pokazać wystawę fotograficzną o żyjących na terenie Suwalszczyzny staroobrzędowcach, ruchu religijnym stanowiącym odłam prawosławia.

Brzozowski powiedział, że nie jest to pierwszy projekt realizowany we współpracy z litewskim muzeum w Alitusie. Wcześniejszy dotyczył stworzenia wystawy składającej się m.in. z fotografii, rycin, starych map oraz pocztówek z końca XIX i początku XX wieku, a opisującej dzieje dawnej guberni suwalskiej - regionu obejmującego dzisiejszą Suwalszczyznę i Zaniemenie. Wystawa prezentowana była w Suwałkach i ośmiu muzeach na Litwie, doczekała się także wydania w formie książki.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.