PARTNER PORTALU
  • BGK

Kasprowy Wierch: Trasa narciarska w Kotle Goryczkowym działa

  • PAP/AT    17 lutego 2016 - 12:18
Kasprowy Wierch: Trasa narciarska w Kotle Goryczkowym działa

Trasy narciarskie Gąsienicowa i Goryczkowa to położone najwyżej w Polsce tereny narciarskie (fot.pixabay.com)

• PKL uruchomiły po raz pierwszy w tym sezonie, trasę narciarską w Kotle Goryczkowym.
• Na początku lutego została uruchomiona także trasa narciarska w Kotle Gąsienicowym.
• Przeszkodą w uruchamianiu wyciągów w Tatrach na cały sezon jest brak sztucznego śnieżenia tras.
Po intensywnych opadach śniegu i ujemnych temperaturach, Polskie Koleje Linowe uruchomiły w środę, po raz pierwszy w bieżącym sezonie, trasę narciarską w Kotle Goryczkowym. Są już czynne obie trasy narciarskie w Tatrach - powiedział Patryk Białokozowicz z PKL.

Na początku lutego została uruchomiona przeciwległa trasa narciarska w Kotle Gąsienicowym.

"Zakopiańczycy i turyści co roku z niecierpliwością oczekują otwarcia Kasprowego Wierchu. Trasy w dolinach Gąsienicowej i Goryczkowej to jedyne miejsca w Polsce, w których możliwe jest jazda na nartach w prawdziwie alpejskich warunkach na naturalnym śniegu" - dodał Białokozowicz.

Czytaj też: Jedziesz na narty? Pooddychasz pyłem

Władze PKL zwracają uwagę, że przeszkodą w uruchamianiu wyciągów w Tatrach na cały sezon jest brak sztucznego śnieżenia tras. Sztuczne naśnieżanie Kasprowego Wierchu nie jest możliwe ze względu na przepisy ochrony przyrody na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego. Uruchamianie tras jest zależne od naturalnego opadu śniegu. W poprzednich latach bywało nawet, że wyciąg w Kotle Goryczkowym nie był w ogóle uruchamiany, lub trasy były czynne jedynie przez kilkanaście dni w całym sezonie.

Władze PKL złożyły już stosowne dokumenty potrzebne do zmiany restrykcyjnych przepisów ochrony przyrody, aby można było sztucznie odśnieżać trasę. PKL chcą również wymienić stary, zużyty wyciąg krzesełkowy w Kotle Goryczkowym.

"Złożone zostały konieczne dokumenty administracyjne dotyczące wymiany kolei Goryczkowa i jednocześnie budowy systemu punktowego dośnieżania. Odpowiedzią na nie jest wskazana przez burmistrza Zakopanego konieczność przygotowania przez naszą spółkę szczegółowego raportu wpływu na środowisko, co niestety sprawia, iż cały proces wydłuży się o przynajmniej rok. Punktowe dośnieżanie zmieniłoby sytuację diametralnie, bo otwarcie tras byłoby wówczas możliwe już w listopadzie" - tłumaczył Białokozowicz.

Trasy narciarskie Gąsienicowa i Goryczkowa to położone najwyżej w Polsce tereny narciarskie. Wyciąg krzesełkowy w Kotle Goryczkowym powstał w 1969 r. Pierwszy wyciąg w Kotle Gąsienicowym powstał w 1938 r. i był to wyciąg saniowy. W 1962 r. wzniesiono tam wyciąg krzesełkowy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: