PARTNER PORTALU
  • BGK

Kaszubi szykują się na wielki zjazd

  • PAP    4 lipca 2014 - 10:43

XVI Zjazd Kaszubów odbędzie się w sobotę w Pruszczu Gdańskim. Część uczestników imprezy dotrze na miejsce specjalnie wynajętym pociągiem "Transcassubią", który wyruszy z Chojnic. Rok temu w spotkaniu Kaszubów we Władysławowie wzięło udział ok. 10 tys. osób.
"Zjazdy Kaszubów organizowane są od 1999 r. na pamiątkę zjednoczenia Kaszub w granicach jednego województwa pomorskiego. Pierwszy odbył się w Chojnicach. Chcemy jako Kaszubi się spotykać i integrować i cieszyć się tym, że mieszkamy w jednym regionie. Zdajemy sobie sprawę, że na Pomorzu żyją nie tylko Kaszubi, stąd chcemy też pokazać swoją kulturę i tradycję innym mieszkańcom" - powiedział prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Łukasz Grzędzicki.

Tegoroczne spotkanie Kaszubów odbędzie się na terenie Bałtyckiego Parku Kulturowego Faktoria w Pruszczu Gd. Przed oficjalnym otwarciem zjazdu odbędzie się msza św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Nabożeństwo poprzedzi zaś przemarsz Kaszubów ulicami miasta spod dworca PKP, gdzie rano dojedzie "Transcassubia".

Ten specjalny pociąg wyruszy pięć godzin wcześniej z Chojnic zabierając po drodze Kaszubów m.in. z Brus, Lipusza, Kościerzyny, Gdyni i Gdańska. Do wagonów wsiąść może nawet półtora tysiąca osób.

"Nie liczymy specjalnie uczestników zjazdu. Tu każdy Kaszeba z wyboru i Kaszeba z krwi i gnuta (kości) jest mile widziany. To będzie spotkanie Kaszubów i miłośników Kaszub" - dodał Grzędzicki.

Tak jak w ubiegłych latach spodziewani są Kaszubi zamieszkali m.in. w Francji, Holandii, Kanadzie i Niemczech.

Podczas zjazdu zaplanowano m.in. jarmark twórców regionalnych, pokaz kuchni kaszubskiej oraz występy muzyczne. Jedną z atrakcji będzie turniej kaszubskiej baśki, gry karcianej dla czterech osób.

W Narodowym Spisie Powszechnym w 2011 r. do narodowości kaszubskiej przyznało się 233 tys. osób. Z tej liczby ponad 90 proc. deklarowało równocześnie, że czuje się Polakami.

Kaszubskim posługuje się 108 tysięcy osób. W różnego typu pomorskich szkołach, od podstawówki po szkoły ponadgimnazjalne, języka tego uczy się ponad 17 tysięcy uczniów. Od 2005 r. istnieje możliwość zdawania matury z języka kaszubskiego.

Język kaszubski - obok języka czeskiego, słowackiego, serbołużyckiego i polskiego - zaliczany jest do języków zachodniosłowiańskich. Przez lata naukowcy spierali się o mowę kaszubską. Część z nich była zdania, że jest to dialekt (gwara) języka polskiego; inni uważali, że kaszubszczyzna jest odrębnym językiem. To drugie ostatecznie przeważyło także i w formie prawnej - kaszubszczyźnie przyznano ustawowo status, jedynego w Polsce, języka regionalnego. Na alfabet kaszubski składają się 34 litery, ma więc kilka liter niewystępujących w alfabecie polskim.

Kaszubi są, obok Mazurów i Ślązaków, jedną z trzech żyjących obecnie w Polsce grup etnicznych o charakterze autochtonicznym.

W X-XI wieku sąsiadowali na zachodzie ze Słowianami Połabskimi, na południu z Polanami, a na wschodzie z Prusami. Przez wieki Kaszubi podlegali różnym wpływom, zwłaszcza niemieckim. Dziś zamieszkują obszar, znajdujący się głównie w granicach powiatów bytowskiego, chojnickiego, kartuskiego, kościerskiego, puckiego i wejherowskiego. Poza tym, są najliczniejszą grupą etniczną w powiatach: człuchowskim, gdańskim, lęborskim, słupskim oraz Trójmieście.

Nie jest jasne pochodzenie nazwy Kaszubi. Niektórzy językoznawcy wywodzą to słowo od nazw terenowych (np. mokradeł); inni twierdzą, że jest to nazwa etniczna, od której powstała nazwa terytorium.

Po raz pierwszy pojawiła się ona w 1238 r. w dokumencie papieża Grzegorza IX, w którym tytułował on księcia zachodniopomorskiego Barnima I - dux Slavorum et Cassubiae. Dla upamiętnienia tej daty organizowany jest co roku na Pomorzu Dzień Jedności Kaszubów. W średniowieczu określenie Kaszuby stosowano do ziem zachodniej części Pomorza, nie zaś do Pomorza Gdańskiego, obecnie zamieszkiwanego przez ludność kaszubską.

Zwyczajowo przyjęło się, że herbem Kaszubów jest czarny gryf w złotym polu - mityczne zwierzę przedstawiane jako twór z głową, szyją, szponami i skrzydłami orła oraz tułowiem, łapami i ogonem lwa.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.