PARTNER PORTALU
  • BGK

Kaszubskie łodzie przypłyną do Sopotu

  • PAP    6 lipca 2012 - 12:46
Kaszubskie łodzie przypłyną do Sopotu

Ok.10 tys. osób może wziąć udział w XIV Zjeździe Kaszubów, który odbędzie się w sobotę w Sopocie.
Jest to coroczne plenerowe spotkanie z muzyką i kulturą Kaszubów. Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Łukasz Grzędzicki, powiedział, że Sopot został wybrany na miejsce zjazdu nieprzypadkowo. „Sopot już przed I wojną światową był jednym z głównych ośrodków życia kulturalnego Kaszubów, gdzie utworzono m.in. pierwsze w historii muzeum Kaszubsko-Pomorskie” – tłumaczył.

Członkiem sopockiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego jest m.in. premier Donald Tusk, który otrzymał zaproszenie do udziału w zjeździe. Grzędzicki zaznaczył, że „każdy członek zrzeszenia jest zaproszony na zjazd”. Zwrócił też uwagę, że z roku na rok coraz więcej osób uczestniczy w zjazdach. „Każdego roku staramy się wprowadzić do programu coś nowego, np. w tym roku Kaszubi z Półwyspu Helskiego przybędą do Sopotu tradycyjnymi łodziami kaszubskimi tzw. pomerankami” – wyjaśnił.

Do mariny w Sopocie, m.in. z Jastarni i Chałup, ma przypłynąć kilkanaście łodzi żaglowych, takich samych, jakie były używane przed wiekami.

Tradycją zjazdów jest m.in. przybycie Kaszubów na zjazd specjalnie uruchomionym na tę okazję pociągiem Transcassubia, który przyjedzie do Sopotu z Chojnic. Na trasie znajdują się: Bytów, Kościerzyna i Lipusz. Grzędzicki szacuje, że pociągiem przyjedzie na zjazd ok. tysiąca osób.

Zjazd rozpocznie msza św. pod przewodnictwem abp. Tadeusza Gocłowskiego w kościele pw. św. Michała Archanioła w Sopocie, po niej uczestnicy zjazdu przemaszerują na Plac Przyjaciół Sopotu. Tam o godz. 13.00 zjazd zostanie oficjalnie otwarty.

<!-- pagebreak //-->×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.