PARTNER PORTALU
  • BGK

Katastrofa smoleńska, rocznica: Obchody w miastach całej Polski. Będą msze, koncerty i marsze

  • PAP/AT    8 kwietnia 2016 - 08:46
Katastrofa smoleńska, rocznica: Obchody w miastach całej Polski. Będą msze, koncerty i marsze

Warszawa - kwiaty i znicze złożone przez mieszkańców Warszawy ofiarom katastrofy prezydenckiego samolotu w dniu 10.IV.2010 (fot.wikipedia.org/Agata Materowicz)

• W wielu miastach Polski odbędą się obchody upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej.
• W ich intencji odprawione zostaną msze, pamięci ofiar dedykowane będą marsze, koncerty i wystawy.
• W wielu miejscach zapłonie 96 zniczy.
• W niektórych miastach 10 kwietnia o 8.41 zabrzmią syreny.
10 kwietnia 2010 roku w katastrofie pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria Kaczyńska, ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wysocy urzędnicy państwowi, dowódcy Sił Zbrojnych, parlamentarzyści, członkowie rodzin ofiar katyńskich.

W organizację tegorocznych obchodów rocznicowych w polskich miastach włączyły się m.in. władze lokalne i regionalne, IPN, a także uczelnie.

Dolnośląskie

We Wrocławiu, gdzie obchody rozpoczęły się 6 kwietnia dwudniowym panelem dyskusyjnym nt. polityki prowadzonej przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w sobotę w pobliżu Rynku udostępniona zostanie galeria pamięci. W kościele pw. Maksymiliana Kolbego zaplanowano dedykowany pamięci ofiar koncert.

"O godz. 20 w sobotę na bulwarze Marii i Lecha Kaczyńskich nad Odrą zapalimy 96 biało-czerwonych zniczy. Będzie to hołd złożony wszystkim ofiarom katastrofy" - powiedział Radosław Rozpędowski, koordynator obchodów z ramienia PiS.

W niedzielne południe (10 kwietnia) zaplanowano polową mszę św. na cmentarzu przy ul. Smętnej pod krzyżem upamiętniającym ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. Po południu zostaną złożone kwiaty pod tablicami upamiętniającymi ofiary katastrofy związane z Wrocławiem - posłankę Aleksandrę Natalli-Świat, posła Jerzego Szmajdzińskiego, ministra w Kancelarii Prezydenta RP Władysława Stasiaka oraz Janinę Natusiewicz-Mirer.

Wieczorem we wrocławskiej katedrze mszę w intencji ofiar katastrofy i ojczyzny odprawi metropolita wrocławski abp Józef Kupny. Następnie sprzed katedry ruszy marsz milczenia, który dotrze do Rynku, gdzie zaplanowano apel pamięci.

Kujawsko-Pomorskie

W województwie kujawsko-pomorskim przedstawiciele władz państwowych złożą kwiaty na grobach dwóch ofiar katastrofy smoleńskiej - tłumacza Aleksandra Fedorowicza w Bydgoszczy i oficera BOR ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie k. Kcyni. W Bydgoszczy w sobotę w kościele św. Andrzeja Boboli odprawiona zostanie msza w intencji ofiar, a następnie jej uczestnicy przejdą na Stary Rynek pod pomnik Walki i Męczeństwa, gdzie zostanie ułożony krzyż z kwiatów.

Toruniu w sobotę obędzie się msza w kościele Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny, a potem złożone zostaną kwiaty przed znajdującym obok świątyni epitafium smoleńskim. W niedzielę w Kowalewie Pomorskim zostanie odsłonięty obelisk poświęcony pamięci ofiar katastrofy.

<!-- pagebreak //-->

Lubelskie

Lublinie tradycyjnie uroczystości - z zachowaniem ceremoniału wojskowego - organizuje społeczny komitet. Późnym popołudniem na placu Litewskim w centrum miasta odczytana zostanie odezwa komitetu, będą też odczytane nazwiska wszystkich ofiar katastrofy. Zapłonie 96 zniczy. W kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski mszy w intencji ofiar katastrofy przewodniczyć ma bp Ryszard Karpiński.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.