PARTNER PORTALU
  • BGK

Katowice będą świętować 147. urodziny

  • PAP    31 sierpnia 2012 - 17:45
Katowice będą świętować 147. urodziny

Wybitny interpretator muzyki barokowej Ton Koopman oraz Teresa Salgueiro z portugalskiego zespołu Madredeus uświetnią 147. urodziny Katowic, które odbędą się od 6 do 9 września. Podczas czterech dni wypełnionych koncertami wystąpi ponad 20 wykonawców.
Holenderski wirtuoz organów i klawesynu Ton Koopman zainauguruje cykl imprez "Kocham Katowice" 6 września w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Wystąpi wraz z założoną przez siebie w 1979 roku Amsterdam Baroque Orchestra, z którą w ciągu 10 lat nagrał wszystkie kantaty Jana Sebastiana Bacha. Przedsięwzięcie zostało docenione licznymi nagrodami, w tym Nagrodą BBC, Prix Hector Berlioz i nominacją do nagrody Grammy.

Podczas pierwszego na Górnym Śląsku koncertu Tona Koopmana i jego orkiestry wykonane zostaną najbardziej znane kantaty Bacha, zabrzmi także Koncert na obój i skrzypce c-moll. Koopmanowi towarzyszyć będą znakomici soliści - Johannette Zomer (sopran) i Klaus Mertens (bas).

Jak poinformował w piątek Łukasz Kałębasiak z Instytucji Kultury Katowice-Miasto Ogrodów, w ciągu czterech dni na trzech scenach wystąpi także wiele gwiazd polskiej sceny muzycznej m.in. Kayah, Maciej Maleńczuk, Mika Urbaniak, Armia, Kobranocka, Róże Europy, Saintbox, Pinnawela.

Na jednej ze scen zagra także zdobywca Grammy z 2007 roku nowojorski zespół The Klezmatics - grający muzykę klezmerską, ale mający też w swoim repertuarze tradycyjne pieśni żydowskie. Z kolei interesującą aranżację tradycyjnej muzyki Romów z Serbii, Chorwacji, Albanii i Turcji przedstawi ośmiu Polaków z grupy Tsigunz Fanfara Avantura.

Obchody zakończą się w niedzielę 9 września koncertem portugalskiej gwiazdy Teresy Salgueiro z zespołu Madredeus, wypromowanego dzięki filmowi "Lisbon Story" w reżyserii Wima Wendersa. Koncert odbędzie się w Kościele Ewangelicko-Augsburskim.

Organizatorem imprezy jest Instytucja Kultury Katowice-Miasto Ogrodów.

Urodziny miasta "Kocham Katowice" obchodzone będą po raz drugi. W ubiegłym roku pod scenami bawiło się ok. 20 tys. osób. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Kotlet, 2012-09-03 22:12:37

    10-lecie też można świętować!
  • lubię ogrody, 2012-09-03 13:56:14

    co to za instytucja : Instytucja Kultury Katowice-Miasto Ogrodów?, kto ją utrzymuje? ile osób tam pracuje, jakie mają kwalifikacje? przedtem nazywali się "Eurpejską Stolicą Kultury", "Europejskim Miastem Młodzieży"? Jak sobie trzeba załużyć na takie utrzymywane zatrudnienie i f...inansowane zabawy?  rozwiń