PARTNER PORTALU
  • BGK

Katowice: Dom Wojciecha Kilara instytucją kultury?

  • aw/PAP    27 lutego 2018 - 16:19
Katowice: Dom Wojciecha Kilara instytucją kultury?
W ubiegłym roku, w rocznice urodzin Kilara w katowickim Spodku odbył się koncert poświęcony muzyce mistrza (fot.mat.pras.)

Dom przy ul. Kościuszki w Katowicach, w którym przez wiele lat mieszkał kompozytor Wojciech Kilar, chcą odkupić władze miasta. Ma tam powstać placówka poświęcona muzyce i osobie artysty. Transakcja ma być sfinalizowana w marcu.
"Prezydent Marcin Krupa podjął pod koniec lutego zarządzenie, w którym informujemy, że będziemy odkupywać tę nieruchomość od spadkobierców Wojciecha Kilara za kwotę 790 tys. zł. Ten dom ma być przeznaczony na cele kulturalne. Jeszcze zastanawiamy się, czy będzie to coś bardziej związanego z muzyką Wojciecha Kilara czy może miejsce w rodzaju muzeum, które będzie mu poświęcone. W najbliższych tygodniach będziemy mieć więcej informacji" - powiedział naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta w Katowicach Maciej Stachura.

"Pamiętajmy, że Wojciech Kilar był bardzo mocno związany z Katowicami, tu mieszkał przez 65 lat. Choć się tu nie urodził, to Katowice były dla niego tym miastem z wyboru" - dodał.

Wojciech Kilar urodził się 17 lipca 1932 r. we Lwowie. Zmarł 29 grudnia 2013 r. w Katowicach, gdzie został pochowany.

Karierę rozpoczął pod koniec lat 50. na festiwalu Warszawska Jesień. Od początku lat 60. współtworzył, wraz z Krzysztofem Pendereckim i Henrykiem Mikołajem Góreckim, polską szkołę awangardową. W 1974 r. skomponował swój słynny poemat symfoniczny "Krzesany".

Przypomnijmy, że Katowice noszą tytuł Miasta Muzyki Unesco. W tym roku w stolicy woj. śląskiego odbędzie się pierwsza gala nowego Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.