PARTNER PORTALU
  • BGK

Katowice i Donieck będą współpracować

  • PAP    15 maja 2012 - 16:50

Katowice i Donieck – stolice ważnych ośrodków przemysłowych w Polsce i na Ukrainie – będą współpracować w dziedzinie kultury, gospodarki i oświaty.
We wtorek w Katowicach zawarto umowę „o stosunkach partnerskich i współpracy” między tymi miastami.

Dokument został podpisany przez wiceprezydenta Doniecka Nikołaja Iwanowicza Wołkowa i prezydenta Katowic Piotra Uszoka (zabierz głos/oceń prezydenta). Delegacja z Doniecka bierze udział w odbywającym się w Katowicach IV Europejskim Kongresie Gospodarczym.

„Umowa została podpisana między dwoma stolicami górnictwa i hutnictwa – w Polsce i na Ukrainie. Mam nadzieję na rozwój dobrej współpracy w dziedzinie kultury, gospodarki, oświaty i rozwój dobrych międzyludzkich relacji, tak by oba miasta kwitły” – powiedział konsul generalny Ukrainy w Krakowie Witalij Maksymenko.

Prezydent Uszok podkreślił, że liczy na współpracę na poziomie samorządowym, a lokalnym władzom zależy przede wszystkim na współpracy gospodarczej. Prezydent Katowic przypomniał również, że współpraca między obu miastami ma tradycje sięgające lat 70. ubiegłego wieku.

W ostatnich kontakty obu miast, przede wszystkim w wymiarze kulturalnym, odżyły. W czerwcu 2006 r. na zaproszenie władz i Zespołu Pieśni i Tańca „Silesianie” w Katowicach gościł Zespół Taneczny „Radość”, Zespół Wokalno-Instrumentalny „Beregynia” oraz przedstawiciele Towarzystwa Polaków Doniecka. Występy artystów uświetniły plenerową imprezę folklorystyczną „Cały Śląsk Tańczy Trojaka”.

W grudniu 2005 r. podpisana została umowa partnerska pomiędzy Województwem Śląskim a Obwodem Donieckim. Z inicjatywy władz ukraińskich i organizacji polonijnych działających w regionie Donbasu, w sierpniu 2010 r. został podpisany list intencyjny w sprawie współpracy między Katowicami a Donieckiem.

Była to odpowiedź na zgłaszaną przez ukraińską Polonię i środowiska gospodarcze potrzebę odnowienia kontaktów. Delegacja z Katowic uczestniczyła wówczas w obchodach Święta Doniecka oraz Dnia Górnika.

W sierpniu 2011 r. przedstawiciele Katowic – wspólnie z delegacjami innych miast partnerskich Doniecka – gościli na ukraińskich uroczystych obchodach Święta Miasta i Dnia Górnika. W listopadzie 2011 r. zespół „Silesianie” uczestniczył w Doniecku w koncertach podczas obchodów polskiego Święta Niepodległości oraz z okazji jubileuszu 10-lecia Towarzystwa Polaków Doniecka.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • Cień, 2012-05-15 21:40:22

    Już kiedyś,za dawnych czasów,taka współpraca była.Cóż,teraz szumne zapowiedzi a na jakiekolwiek efekty jeszcze sobie poczekamy.Nie wiadomo czy w ogóle się doczekamy!
  • TEOFIL, 2012-05-15 21:30:41

    wspólpraca jest batdzo wskazana