PARTNER PORTALU
  • BGK

Katowice: Rozpoczął się festiwal producentów filmowych Regiofun

  • pt/pap    18 października 2016 - 21:58
Katowice: Rozpoczął się festiwal producentów filmowych Regiofun
Regiofun to nie tylko projekcje filmowe, ale też miejsce spotkań i dyskusji, w których biorą udział producenci, reżyserzy, eksperci i przedstawiciele regionalnych funduszy z całego świata (fot.regiofun)

W Katowicach rozpoczął się 18 października siódmy Międzynarodowy Festiwal Producentów Filmowych Regiofun. Podczas inauguracyjnej gali nagrodę Border Gate odebrał Simon Chinn – producent m.in. nagrodzonych Oscarem dokumentów „Sugar Man” i „Człowiek na linie”.
Regiofun to jedyny w Europie festiwal, który nagradza producentów i stara się podkreślić ich rolę jako współtwórców dzieł filmowych. To impreza poświęcona filmom, które powstały dzięki wsparciu regionalnych funduszy filmowych oraz pomocy miast. Wydarzenie odbywa się od 2010 r. W tym roku podczas sześciu dni widzowie obejrzą prawie 60 filmów krótko- i pełnometrażowych.

Choć pierwsze projekcje rozpoczęły się we wtorkowe przedpołudnie, impreza została oficjalnie otwarta wieczorem w Kinoteatrze Rialto - specjalnym pokazem filmu "Wszystko albo nic: historia Jamesa Bonda" w reżyserii Stevana Riley'a. Producent tego filmu Simon Chinn podczas gali odebrał nagrodę Border Gate, przyznawaną wybitnym osobowościom z branży producenckiej.

Jak co roku najważniejszą częścią festiwalu Regiofun jest jednak konkurs, podzielony na dwie kategorie: filmów krótko- i średnio- oraz pełnometrażowych. W tym roku tej pierwszej zmierzy się 13 obrazów, a w drugiej - 8. Filmy będą oceniać dwa zespoły jurorów, którzy w każdej kategorii przyznają statuetki i nagrody po 10 tys. euro producentom najlepszych ich zdaniem filmów. Swoich faworytów wybierze także publiczność.

Regiofun to nie tylko projekcje filmowe, ale też miejsce spotkań i dyskusji, w których biorą udział producenci, reżyserzy, eksperci i przedstawiciele regionalnych funduszy z całego świata. Celem tych spotkań jest integracja środowiska filmowego, znajdowanie zagranicznych partnerów i koproducentów, a także poznanie trendów w produkcji filmowej. Co roku organizowana jest też wycieczka dla producentów - aby zachęcić ich do kręcenia zdjęć w pokazywanych im miejscach.

Pokazaniu najatrakcyjniejszych w województwie plenerów służy też towarzyszący festiwalowi konkurs "Kartka do producenta". Zachęca on mieszkańców województwa do przysyłania fotografii wykonanych w miejscach, w których mógłby zostać nakręcony film.

Instytucja Filmowa Silesia-Film

Organizująca festiwal Instytucja Filmowa Silesia-Film od lat stara się promować region poprzez kinematografię. Od 2008 r., kiedy powstał Śląski Fundusz Filmowy, Instytucja zachęca producentów do realizowania swoich filmów w woj. śląskim. Przedstawicielom Silesia-Film zależało jednak nie tylko na tym, by skupić uwagę branży filmowej, ale też przybliżyć produkcję filmową widzom. Stąd przed kilkoma laty zrodził się pomysł na organizację festiwalu Regiofun.

Obok Silesia-Film organizatorem festiwalu jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, a współorganizatorem Polski Instytut Sztuki Filmowej. Patronat honorowy sprawują: marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa i prezydent Katowic Marcin Krupa. Jednym z patronów medialnych festiwalu jest Polska Agencja Prasowa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.