PARTNER PORTALU
  • BGK

Katowice Street Art AiR. Miasto przyciągnie znów artystów ze świata

  • PAP/AH    15 marca 2018 - 15:52
Katowice Street Art AiR. Miasto przyciągnie znów artystów ze świata
Budżet tegorocznej edycji festiwalu Katowice Street Art AiR to 200 tys. zł. (Fot. miasto-ogrodow.eu)

Sześcioro artystów z kraju i zagranicy zamieszka w tym roku na pewien czas w Katowicach, by tworzyć sztukę uliczną w kontakcie z mieszkańcami. Tegoroczna odsłona festiwalu Katowice Street Art AiR (Artist-in-Residence) ma koncentrować się na kondycji współczesnego społeczeństwa.
  • Katowice Street Art AiR jest kontynuacją przedsięwzięcia, które wcześniej przez kilka lat nosiło nazwę Street Art Festiwalu.
  • Dzięki niemu w mieście pojawiły się prace przedstawicieli światowego street artu.
  • W programie Katowice Street Art AiR 2018 znajdą się też wydarzenia towarzyszące, warsztaty, plenerowe pokazy filmów i inne.

O szczegółach festiwalu mówili w czwartek (15.03) w Katowicach Piotr Zaczkowski, dyrektor Katowice Miasto Ogrodów - Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek oraz kuratorka wydarzenia Matylda Sałajewska. Zaczkowski, nawiązując do niedawno organizowanych w Katowicach finałów mistrzostw w grach komputerowych diagnozował, że miasto też coraz bardziej staje się e-miastem, wspólnota ludzi e-wspólnotą, a ludzie - e-ludźmi.

- Wszystkie interwencje w przestrzeni, a przede wszystkim zapraszanie mieszkańców do tego, aby współtworzyli pewne jakości, pewne wartości, są sentymentem, tęsknotą, za myśleniem o mieście, które jest wspólnotowe poprzez rozmowę z ludźmi, wspólne działanie, wspólną pracę, zastanawianie się, w jaki sposób rzeczywista przestrzeń (…) cokolwiek nam mówi - obrazował Zaczkowski.

Dyrektor Miasta Ogrodów nawiązał też do okresu starań Katowic o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r., gdy wskazywano na możliwość działania artystycznego na terenie całej metropolii - od ub. roku Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM). Wskazał na tegoroczną współpracę w ramach festiwalu z Dąbrową Górnicza.

- Metropolia jest faktem. Metropolia szuka różnych zakresów swej aktywności. My ze swej strony możemy zadeklarować, że dalej poczuwamy się do obowiązku i pewnej misji, aby to co najważniejsze w misji i działaniu (instytucji - red.) Katowice Miasta Ogrodów, mogło też być pewnym zaczynem współpracy w obrębie całej Metropolii" - wskazał Zaczkowski.

Katowice Street Art AiR jest kontynuacją przedsięwzięcia, które wcześniej przez kilka lat nosiło nazwę Street Art Festiwalu. Dzięki niemu w mieście pojawiły się prace przedstawicieli światowego street artu: wielkoformatowe murale, instalacje artystyczne, czasowe instalacje multimedialne, projekty z pogranicza dizajnu i typografii oraz wystawy, którym towarzyszyły warsztaty oraz projekty społeczne.

Katowice odwiedzili m.in. Daniel Sparkes, Zbiok, Cleon Peterson, Filippo Minelli, Mobstr i Axel Void. Od ubiegłego roku formuła krótkiego festiwalu została zastąpiona całorocznym programem rezydencyjnym. Ma to umożliwiać zaproszonym twórcom lepsze poznanie i "oswojenie" przestrzeni, w której zdecydowali się pracować. W tym formuła poszła dalej - nabór był otwarty.

Jak relacjonowała w czwartek Sałajewska, spośród kilkudziesięciu zgłoszeń z całej Europy jury w składzie: architekt Tomasz Konior, artysta Szymon Motyl, kurator i artysta Artur Wabik, animatorka kultury Marta Wójcicka oraz ona sama - wybrało sześcioro artystów, którzy przyjadą do Katowic na dwumiesięczne rezydencje.

Pierwsza rezydentka rozpoczęła już pobyt w Katowicach na początku marca. Pochodząca z Warszawy Kamila Szejnoch mówiła w czwartek, że dotąd przede wszystkim zwiedzała miasto, doszukując się jego historii. Kolejnymi rezydentami będą pochodzący z Rosji, żyjący i pracujący w Kijowie Oleksii Salmanov, mieszkająca w Warszawie gdańszczanka Honorata Martin, pochodzący z Turcji Ahmet Kavas, Słoweniec Danilo Milanović oraz zrzeszający artystów pochodzących z Ukrainy kolektyw Open Group.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.