PARTNER PORTALU
  • BGK

Katowice. Święto Kina Domowego

  • pt/pap    23 listopada 2016 - 11:01
Katowice. Święto Kina Domowego
Święto Kina Domowego - Home Movie Day - odbywa się na całym świecie, by przypominać lokalną historię i kulturę (fot.silesia.fiilm.pl)

Komunie, śluby, spacery, wakacje, pierwszomajowe pochody czy pracownicze wczasy uwiecznione filmowo przez mieszkańców woj. śląskiego będzie można zobaczyć na dużym ekranie podczas Święta Kina Domowego, które organizuje w sobotę 26 listopada Filmoteka Śląska w Katowicach.
"Domowe archiwa mają na Górnym Śląsku niezwykłą wartość, dlatego po raz kolejny Filmoteka Śląska namówiła mieszkańców, by zaprezentowali swoje zbiory na wielkim ekranie kina także innym widzom. Każdej z prezentacji towarzyszyć będzie komentarz autorów filmów, ich bohaterów, rodziny albo przyjaciół" - powiedziała rzeczniczka Instytucji Filmowej Silesia Film Magdalena Gościniak.

Filmoteka Śląska zbiera archiwalne materiały filmowe od mieszkańców regionu cały czas. Święto Kina Domowego organizuje raz w roku, w tym roku po raz trzeci. Odrestaurowane, nawilżone i przygotowane przez profesjonalistów taśmy 8mm, super 8mm oraz 16 mm trafiają na szpule projektorów i przy ich terkocie przypominają, jak na Śląsku żyło się w latach pięćdziesiątych, sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku.

Perłą kolekcji jest film przedstawiający Katowice w roku 1941, nakręcony przez szesnastoletniego wówczas Adama Macurę. Wycieczkę śladami tego filmu poprowadzą w sobotę Joanna Kałuska z Muzeum Historii Katowic oraz Mirosław Węcki z Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego i Archiwum Państwowego w Katowicach - instytucji partnerskich wydarzenia. Z kolei Tramwaje Śląskie przewiozą uczestników wycieczki spod Teatru Śląskiego na Koszutkę najstarszym wagonem tramwajowym z taboru.

Po wycieczce odbędzie się projekcja filmu, którą wzbogacą nowe materiały z archiwum Adama Macury pokazujące życie prywatne - fragment Wigilii, wieczór syna z tatą, zabawę z siostrą, jazdę na sankach w Parku Kościuszki czy zawody wioślarskie.

Uzupełnieniem projekcji jest Dzień Otwarty Filmoteki Śląskiej - wszyscy będą mogli nauczyć się dbać o celuloidowe archiwa, poznać tajniki pracy konserwatora, a także zwiedzić labirynty podziemnych korytarzy tworzących śląskie archiwum filmowe. Odbędą się warsztaty dla najmłodszych, a także spotkanie archiwistów, historyków i filmoznawców.

Święto Kina Domowego - Home Movie Day - odbywa się na całym świecie, by przypominać lokalną historię i kulturę, odkrywać nieznane zapisy filmowe, dokumentujące codzienne życie mieszkańców.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.