PARTNER PORTALU
 • BGK

Katowice. Szlak Śląskiego Bluesa z dziewięcioma nowymi miejscami

 • PAP/KDS    8 października 2017 - 21:59
Katowice. Szlak Śląskiego Bluesa z dziewięcioma nowymi miejscami
Jednym z miejsc, które znalazło się na szlaku jest katowicki Spodek )fot. Grupa PTWP)

Dziewięć kolejnych miejsc pojawiło się na Szlaku Śląskiego Bluesa. W niedzielę (08.10) wieczornym koncertem „Wehikuł czasu” w Katowicach zainaugurowano działalność drugiej części szlaku.
• Szlak Śląskiego Bluesa ruszył dokładnie przed rokiem. Zorganizowany wówczas koncert najlepszych śląskich bluesmanów pod tym samym hasłem zgromadził niemal tysięczną publiczność.

• W niedzielę (08.10) zorganizowano drugą edycję wydarzenia, rozpoczynającą działalność drugiej części szlaku.

• Wśród jego nowych punktów znalazły się: Spodek, Hala Parkowa, kluby Medyk, Straszny Dwór, Bipromet, Biały Słoń, Santos, Mega Club i Marchołt oraz Radio Katowice. Uzupełniły one dotychczasowe miejsca: kluby Akant, Blus, Ciapek, Hobbit, Katofonia, Kwadraty, Leśniczówka (w Chorzowie), Na Torach, Puls i świetlicę Elektromontażu.

Poruszanie się po szlaku ułatwiają strona internetowa (m.in. z krótkimi zapowiedziami dotyczącymi poszczególnych miejsc i mapą) oraz aplikacja mobilna. Gdy użytkownik znajdzie się w danym miejscu, aplikacja (dzięki geolokacji) uruchamia dodatkową, multimedialną dokumentację, w której m.in. o klubach czy innych historycznych dla śląskiego bluesa miejscach opowiadają muzycy.

Pomysłodawcą szlaku był praktyk i miłośnik bluesa, członek zarządu stowarzyszenia oficjalnego fanklubu zespołu Dżem, Wojciech Mirek. Jak opowiadał, gdy grał przed 10 laty w jednym z takich przesiąkniętych historią bluesa miejsc (klubie Blus w katowickich Piotrowicach), przyszło mu na myśl, aby zebrać i upowszechnić o nich wiedzę.

W tworzenie szlaku, który objął m.in. znany z jednej piosenek Dżemu dawny klub Puls, mieszczący się w podziemiach obecnego Pałacu Goldsteinów przy katowickim Placu Wolności, zaangażował się też m.in. jeden ze świadków narodzin śląskiego bluesa, Jarosław Racięski z Muzeum Śląskiego w Katowicach. W organizację szlaku włączyły się samorząd Katowic oraz Katowice Miasto Ogrodów - Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek.

W planach jest dalsze poszerzenie szlaku, także poza Katowicami (wśród takich nowych miejsc koordynatorzy przedsięwzięcia wymieniają: Beanus w Sosnowcu, Gwarek w Gliwicach, Pyrlik w Bytomiu, Siemion w Siemianowicach Śląskich, Żak w Mysłowicach, Dom Kultury Górnik w Tychach, Kocynder w Chorzowie, piwnicę Józefa Skrzeka w Siemianowicach Śląskich czy Spiralę w Gliwicach.

Na opracowanie i upamiętnienie w ten sposób czekają również kolejne lokalizacje w Katowicach: Bambino, mieszkanie Romana Kalarusa, Pod Rurą, Wahadło, Haźlik, Okrąglak, Za Szybą, Chimera, Kaktusik czy piekarnia Gigant.

W ub. roku przygotowanie koncertu inaugurującego szlak koncertu zaangażowali się m.in. Sebastian Riedel i Cree, Maciej Radziejewski, Andrzej Urny, Śląska Grupa Bluesowa, Marek Piekarczyk i zespół utworzony specjalnie na tę okazję z najlepszych polskich bluesmanów młodego pokolenia przez katowickiego skrzypka bluesowego Jana Gałacha.

W tym roku w wśród wykonawców znaleźli się ponownie Sebastian Riedel i Cree, Andrzej Urny i Śląska Grupa Bluesowa i zespół Jana Gałacha, a także m.in. Jerzy Piotrowski, Andrzej Ryszka, i Maciej Lipina.

Podobnie, jak przed rokiem, w programie koncertu umieszczono m.in. utwory znanych śląskich grup bluesowych, w nowych aranżacjach, przeplecione z utworami światowych mistrzów. W przeszłości kompozycje te grywane były na jam sessions w katowickich klubach, bądź prezentowane w oryginale na legendarnych koncertach gwiazd w Spodku czy Hali Parkowej.

Szlak Śląskiego Bluesa jego koordynatorzy opisują jako "pierwszy na świecie dedykowany historii muzyki stały szlak turystyczny obejmujący kluby muzyczne". Przedsięwzięcie stało się też częścią programu Miasta Muzyki UNESCO (Katowice należą do prestiżowej Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinie muzyki od grudnia 2015 r.).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.