PARTNER PORTALU
  • BGK

Katowice. Wystawa malarstwa nieprofesjonalnego

  • PAP/JL    10 maja 2016 - 09:35
Katowice. Wystawa malarstwa nieprofesjonalnego

Obrazy Grupy Janowskiej od 14 maja można oglądać na wystawie w Dziale Etnologii Miasta Muzeum Historii Katowic w Nikiszowcu. Fot. Katowice.eu

Kilkadziesiąt obrazów Grupy Janowskiej od 14 maja będzie można oglądać na wystawie w Dziale Etnologii Miasta Muzeum Historii Katowic w Nikiszowcu.
Skupiająca śląskich malarzy Grupa Janowska powstała w 1946 r. przy kopalni Wieczorek w katowickim Janowie. Stworzyli ją zajmujący się malarstwem górnicy tej kopalni. I choć od początku grupę tworzyli malarze amatorzy, ich obrazy upiększają wnętrza wielu muzeów i galerii.

Na wystawę „Wokół mistrzów Grupy Janowskiej” złożą się dotychczas prezentowane w Nikiszowcu dzieła Teofila Ociepki, Ewalda Gawlika, Pawła Wróbla i Erwina Sówki, jak i niewystawiane obrazy pozostałych członków grupy. W sumie nowa ekspozycja stała będzie liczyć ok. 50 obrazów.

Ponadto 14 maja zostanie także otwarta planszowa wystawa czasowa z informacjami o twórcach – „Grupa Janowska 1946-2016”. Wydarzenia te wpisują się w tegoroczne obchody 70-lecia istnienia Grupa Janowskiej; jest to też odpowiedź katowickiego muzeum na duże zainteresowanie śląskim malarstwem nieprofesjonalnym.

Z okazji jubileuszu grupy w najbliższych miesiącach zaplanowano wiele przedsięwzięć. Na przełomie czerwca i lipca chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach plastycznych, a na wrzesień w Nikiszowcu planowana jest wystawa szkiców artystów naiwnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.