PARTNER PORTALU
  • BGK

Katowice zainaugurowały sezon rowerowy

  • aw/PAP    14 kwietnia 2017 - 19:37

30 stacji wypożyczania rowerów miejskich, a w nich 244 rowery – w piątek (14 kwietnia) w Katowicach zainaugurowano nowy sezon rozrastającej się od kilku lat miejskiej sieci wypożyczalni rowerów, z których chętnie korzystają mieszkańcy i przyjezdni.
W ubiegłym roku rowery wypożyczono w Katowicach 38 tys. razy; 9 tys. mieszkańców jest zapisanych do systemu.

"Katowice to miasto z każdym rokiem coraz bardziej przyjazne dla rowerzystów. Inwestujemy znaczne środki w rozbudowę infrastruktury - w tym roku wydamy ok. 6 mln zł na utworzenie 11 km nowych dróg rowerowych" - powiedział prezydent miasta Marcin Krupa.

"Bardzo się cieszę, że sprawdza się nasza strategia, by rowery pełniły w Katowicach funkcję zarówno rekreacyjną, ale też transportową" - dodał.

W 2015 r., kiedy system zaczął działać w Katowicach, funkcjonowały zaledwie trzy testowe wypożyczalnie, a w zeszłym roku było ich już 11, w tym 1 sponsorska. W tym roku stacji jest już 30 - najwięcej w województwie śląskim.

"Cieszę się, że w naszej powstającej metropolii inne miasta również tworzą podobne sieci wypożyczalni. Dzięki temu wkrótce będzie można podróżować po całej aglomeracji rowerem miejskim" - podkreślał prezydent Krupa.

W tym roku, zgodnie z decyzją prezydenta, zostało utrzymanych 10 zeszłorocznych lokalizacji miejskich wypożyczalni oraz powstała dodatkowa w dzielnicy Bogucice. Kolejnych dziewięć zostało wybranych przez mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego.

W tym roku aż 10 wypożyczalni to tzw. stacje sponsorskie. "W Katowicach udział podmiotów prywatnych w organizacji i finansowaniu systemu roweru miejskiego jest największy w Polsce. Prywatni przedsiębiorcy nie tylko widzą korzyści marketingowe wynikające ze sponsorowania konkretnych stacji. Chcą również partycypować w dążeniu władz miasta do uczynienia z Katowic jeszcze lepszego miejsca do życia" - ocenił prezes operatora systemu Nextbike Polska Tomasz Wojtkiewicz.

W tym roku w Katowicach zostanie zmodernizowanych 40 km ścieżek rowerowych - dwukrotnie więcej niż w ubiegłym. Dodatkowo, w latach 2016-2019 na projekt budowy dróg rowerowych "Podstawowa Sieć Infrastruktury Rowerowej w Katowicach" zostanie wydanych blisko 16 mln zł. Jego celem jest połączenie każdej dzielnicy drogą rowerową z centrum miasta. W 2017 roku powstanie około 11 km dróg rowerowych za ok. 6 mln zł. Kwota ta nie uwzględnia infrastruktury budowanej w ramach innych pozycji budżetowych oraz nakładów na odnowienie tras, a także bieżące utrzymanie infrastruktury rowerowej. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.