PARTNER PORTALU
  • BGK

Kazimierz Dolny. Rusza Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych

  • PAP/JL    21 czerwca 2016 - 08:11
Kazimierz Dolny. Rusza Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych

23 czerwca w Kazimierzu nad Wisłą rozpoczyna się Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. Fot. Kazimierz Dolny.pl

Około tysiąca artystów kultywujących tradycyjny folklor wystąpi na 50. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, który rozpocznie się 23 czerwca w Kazimierzu nad Wisłą.
W tym roku do udziału w festiwalu zakwalifikowano 120 kapel, zespołów śpiewaczych i wykonawców indywidualnych z 14 województw. Łącznie wystąpi około tysiąca artystów.

Kazimierskiemu festiwalowi, którego głównym organizatorem jest Wojewódzki Dom Kultury w Lublinie, przyświeca troska o zachowanie i popularyzację tradycji ludowego muzykowania i śpiewu. Zasadą jest używanie dawnych instrumentów muzycznych, repertuar charakterystyczny dla poszczególnych regionów, wierny wzorom sprzed lat, skład zespołów, styl grania i śpiewania, a także stroje.

W specjalnym konkursie „Duży – Mały” uczestniczyć będzie 23 mistrzów wraz ze swoimi uczniami. Konkurs ten ma zachęcać młodzież do nauki tradycyjnego muzykowania. Osobny konkurs przeznaczony jest dla wykonawców reprezentujących tzw. folklor rekonstruowany, czyli poznawany nie bezpośrednio od starszych osób, lecz z zapisów nut i nagrań. Takich wykonawców będzie na festiwalu w tym roku 11.

O dobrych praktykach w ochronie tradycji dyskutować będą m.in. muzykolodzy i etnografowie na seminarium folklorystycznym w czwartek po południu. Muzycy i śpiewacy rozpoczną występy w piątek, na scenie ustawionej na kazimierskim rynku.

Na sobotę wieczorem zaplanowano widowisko pod hasłem „Orszak weselny – żałobny rapsod”, które będzie polegało za konfrontacji ludowych obrzędów związanych z najważniejszymi wydarzeniami w życiu człowieka. Orszak weselny poprowadzą kapela „Tęgie Chłopy” z Sędka i zespół śpiewaczy Jarzębina z Kocudzy, natomiast kondukt pogrzebowy – Orkiestra Dęta ze Zdziłowic i Męski Zespół Śpiewaczy z Godziszowa.

W koncertach towarzyszących podczas festiwalu wystąpią m.in. zespoły ludowe z Litwy i Węgier. Otwarta będzie wystawa plakatów kazimierskich festiwali autorstwa Adama Kiliana oraz wystawa fotografii dokumentujących festiwal od 1967 r.

W targach sztuki ludowej udział zapowiedziało około 90 wystawców z całej Polski zajmujących się rozmaitymi formami rękodzieła.

Festiwal zakończy się w niedzielę 26 czerwca barwnym korowodem przez miasteczko oraz koncertem, w którym wystąpią zespół Varsovia Manta i grupy folklorystyczne z lubelszczyzny.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.