PARTNER PORTALU
  • BGK

Kazimierz Kutz honorowym obywatelem Katowic

  • PAP    31 maja 2010 - 20:31

Wybitny reżyser ma odebrać tytuł podczas uroczystości zaplanowanej na połowę czerwca.
Choć pomysł nadania reżyserowi honorowego obywatelstwa Katowic został zgłoszony przed kilkoma laty do zebrania potrzebnej większości głosów przyczyniła się prawdopodobnie wydana przez Kutza w lutym tego roku powieść „Piąta strona świata”.

Kutz, który pracował nad nią kilkanaście lat, wplatając wątki autobiograficzne w opis losów kilku śląskich rodzin chciał – jak tłumaczył podczas spotkań autorskich – utrwalić śląską pamięć. Niektórzy radni deklarowali na łamach regionalnej prasy, że docenili książkę m.in. za promocję regionu.

W uchwale o honorowym obywatelstwie podjętej 31 maja z inicjatywy radnych PO przypomniano m.in., że w jednym z wywiadów udzielonych przez Kutza podczas obchodów jego 80. urodzin w ubiegłym roku, na pytanie o swoją największą miłość odpowiedział, że jego religią jest Śląsk.

Uzasadnienie uchwały wskazuje też, że w niedawnym plebiscycie regionalnego dodatku do „Gazety Wyborczej” na najwybitniejszego Ślązaka XX wieku Kutz zajął trzecie miejsce – po Wojciechu Korfantym i Jerzym Ziętku, a pierwsze wśród żyjących.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.