PARTNER PORTALU
  • BGK

Kielce: jaskinie na Kadzielni już otwarte

  • PAP/AS    2 kwietnia 2016 - 21:47
Kielce: jaskinie na Kadzielni już otwarte
Jaskinie, które po raz pierwszy udostępniono turystom w 2010 r.- początkowo w ograniczonym zakresie - cieszą się dużym zainteresowaniem turystów (fot. Asirekas/Wikipedia/CC BY-SA 3.0 pl)

Po zimowej przerwie turyści mogą zwiedzać trzy jaskinie w rezerwacie Kadzielnia w Kielcach. 140-metrową trasę łączącą groty, w 2015 r. odwiedziło 12 tys. osób. Sezon turystyczny ruszył z początkiem kwietnia i potrwa do końca października.
Przejście trasy łączącej jaskinie Odkrywców, Prochownię i Szczelinę trwa około 30 minut i odbywa się w 12-osobowych grupach, wyłącznie pod opieką przewodnika. Każdy ze zwiedzających otrzymuje kask, który ze względów bezpieczeństwa musi mieć na głowie podczas przejścia trasą.

Jaskinie, które po raz pierwszy udostępniono turystom w 2010 r.- początkowo w ograniczonym zakresie - cieszą się dużym zainteresowaniem turystów. „W ubiegłym roku zwiedziło je ponad 12 tysięcy osób. Cieszy fakt, iż to miejsce wpisało się na listę atrakcji, stale umieszczanych w programach wycieczek turystycznych w Kielcach” – podkreślił przedstawiciel Geoparku, instytucji zarządzającej Kadzielnią, Andrzej Płonka.

Dzięki oświetleniu zainstalowanemu w grotach, można podziwiać tam unikatowe struktury osadowe w skałach dewońskich, szczotki kalcytowe i galeny ołowiowe, a także formy nacieków jaskiniowych. Osoby oczekujące na swoją kolejkę wejścia do jaskiń, mogą obejrzeć ekspozycję edukacyjną, prezentującą m.in. historię Kadzielni.

Zwiedzanie szlaku jest płatne i trzeba je wcześniej rezerwować. Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej: wwww.geopark-kielce.pl

Ścisły rezerwat przyrody nieożywionej Kadzielnia znajduje się w centrum Kielc. Jest to wyrobisko pokopalniane eksploatowane od końca XVII w. do 1968 r. Na jego terenie znaleziono m.in. szczątki korali, brachiopodów, ryb pancernych i głowonogów. Kadzielnia stanowi także największe skupisko jaskiń na Kielecczyźnie – jest ich aż 26. Znaleziono w nich kości nosorożców włochatych, niedźwiedzi jaskiniowych i gryzoni stepowych.

W południowej części Kadzielni znajduje się jedyny w Europie, naturalnie ograniczony ścianami wyrobiska amfiteatr, na którego widowni może zasiąść 6 tys. osób.

Kadzielnia (295 m n.p.m.) wchodzi w skład położonego w południowej i zachodniej części Kielc wapiennego Pasma Kadzielniańskiego.

Najwyższe wzniesienie, to tzw. Skałka Geologów – relikt dawnej Góry Kadzielnia. Przez to wzniesienie, czyli część rezerwatową kamieniołomu, nie przebiega znakowany szlak turystyczny, ale można ją podziwiać z otaczających rezerwat ścieżek spacerowych. W części wschodniej kamieniołomu zlokalizowane są również punkty widokowe z których - oprócz rezerwatu i amfiteatru - można podziwiać malownicze widoki na pasma Gór Świętokrzyskich.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • leda, 2016-04-04 21:56:16

    to zjawiskowe miejsce, jedyne takie w Polsce, a wieczorem - oświetlone - czarowne...