PARTNER PORTALU
  • BGK

Kielce: Powstanie "żywy pomnik" Jerzego Kapuścińskiego

  • PAP/AT    25 czerwca 2016 - 19:45
Kielce: Powstanie "żywy pomnik" Jerzego Kapuścińskiego

Ideę upamiętniania Kapuścińskiego popierają m. in. władze Kielc i samorząd województwa świętokrzyskiego (Jerzy Kapuściński, fot.youtube.com)

W Kielcach ruszyła zbiórka funduszy na budowę pomnika upamiętniającego wybitnego regionalistę, znawcę Gór Świętokrzyskich Jerzego Kapuścińskiego. Pomnik ma mieć formę interaktywnej ławki, na której będzie można usiąść i posłuchać turystycznych gawęd Kapuścińskiego.
Pomnik ma być odsłonięty jesienią w Kielcach, w piątą rocznicę śmierci Kapuścińskiego.

Akcję organizuje nieformalne stowarzyszenie Loża Jerzych, której Kapuściński był członkiem. Jak powiedział przedstawiciel Loży Jerzy Mielnik, ma ona na celu przypomnienie wielkiego regionalisty. "Żywy pomnik będą tworzyły inicjały jego imienia i nazwiska - J i K, wykonane w kamieniu, które będą jednocześnie siedziskiem. Obok zostaną zainstalowane urządzania nagłaśniające z nagraniami - każdy będzie mógł wybrać i posłuchać opowieści Kapuścińskiego, o jakimś terenie Kielc" - opisywał.

Jak podkreślił, Kapuściński "całe swoje życie" poświęcił dla turystyki, regionu i ochrony przyrody. "Był znawcą historii, kultury, niesamowitym gawędziarzem, organizatorem wspaniałych wycieczek, i publicystą. Nazywano go Sabałą Gór Świętokrzyskich" - przypomniał Mielnik.

Pomnik ma stanąć w dawnym kamieniołomie Kadzielnia w centrum Kielc, gdzie znajduje się rezerwat geologiczny. Jego odsłonięcie jest planowane w październiku, w piątą rocznicę śmierci Kapuścińskiego.

Monument będzie wykonany z kamienia i drewna. Będzie na nim wygrawerowany napis, przybliżającym sylwetkę Kapuścińskiego. Nagrania, których będzie można posłuchać przy siedzisku, mają pochodzić z gawęd turystycznych, jakie regionalista nagrywał dla Radia Kielce.

W ocenie autorki koncepcji pomnika, Judyty Marczewskiej z kieleckiego Instytutu Designu, pomnik nie musi być patetyczny, ale może spełniać określone funkcje. "Ta myśl wydaje się uzasadniona, ponieważ pan Jerzy interesował się turystyką, także ludźmi niepełnoprawnymi (organizował turystykę niepełnosprawnych - red.). Pomnik będzie takim przystankiem dla pieszego turysty" - wyjaśniała.

Ideę upamiętniania Kapuścińskiego popierają m. in. władze Kielc i samorząd województwa świętokrzyskiego. "Musimy pamiętać o osobach, które z pasją kiedyś - zarzucając swoje własne sporawy - promowały ziemię świętokrzyską. Pewnie jest niewiele osób, które tak jak pan Jerzy ją ukochały" - podkreślił marszałek województwa, Adam Jarubas. Dodał, że liczy w zaangażowanie w zbiórkę funduszy na budowę pomnika różnych firm i instytucji.

Partnerami akcji są: Fundacja Jaśka Meli "Poza Horyzonty", Wzgórze Zamkowe w Kielcach, Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze - Oddział Świętokrzyski, Liga Ochrony Przyrody - Okręg w Kielcach.

Jerzy Kapuściński (ur. 6 listopada 1939 r. w miejscowości Drugnia k. Chmielnika - zm. 6 października 2011 r. w Kielcach) był regionalistą, przewodnikiem świętokrzyskim, honorowym członkiem PTTK. Dzieciństwo spędził w leśniczówce, pod okiem pracującego tam ojca, który od najmłodszych lat zaszczepiał w nim szacunek dla otaczającej przyrody.

Po ukończeniu Technikum Mechanicznego, Kapuściński rozpoczął pracę jako technolog obróbki plastycznej w Zakładach Precyzyjnych "Iskra" w Kielcach. Przez kolejne lata pracował w zakładach "Chemar". W 1959 r. wstąpił do zakładowego koła PTTK. Dla kolegów z pracy organizował wycieczki po Polsce i regionie pod nazwą "Rajd Chemaru".

Z przyzakładowego koła, Kapuściński przeniósł się do koła miejskiego PTTK przy Oddziale Świętokrzyskim w Kielcach. W 1976 r. został organizatorem turystyki i strażnikiem ochrony przyrody. W 1982 r. otrzymał uprawnienia przodownika turystyki pieszej.KOMENTARZE (1)

  • ratio, 2016-06-27 10:08:45

    super pomysł!