PARTNER PORTALU
 • BGK

Kielce: rozstrzygnięto konkurs na przebudowę Teatru im. Żeromskiego

 • PAP/JS    17 lipca 2017 - 17:35
Kielce: rozstrzygnięto konkurs na przebudowę Teatru im. Żeromskiego
Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach to jedna z najstarszych scen teatralnych w Polsce - istnieje od 1879 r. (fot. wrota-swietokrzyskie.pl)

Warszawska pracownia architektoniczna WXCA wygrała konkurs na opracowanie projektu przebudowy budynku Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Remont zabytkowego obiektu ma rozpocząć się w przyszłym roku i potrwać trzy lata.
• Samorząd województwa świętokrzyskiego, który prowadzi teatr rozważa możliwości wsparcia inwestycji środkami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, funduszami norweskimi, ewentualnie funduszami Unii Europejskiej.

• Na czas remontu dyrekcja placówki poszukuje tymczasowej lokalizacji.

Konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej przebudowy, nadbudowy i rozbudowy zabytkowego gmachu Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, placówka zorganizowała wspólnie z kieleckim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Do udziału w konkursie zgłosiły się 44 firmy, wymagania formalne spełniło 40 z nich. Ostatecznie swoje prace nadesłało 12 pracowni architektonicznych z kraju i zagranicy. Komisja konkursowa najwyżej oceniła projekt warszawskiej pracowni WXCA, która otrzymała główną nagrodę w wysokości 50 tys. zł.

"Projekt spełnił nasze oczekiwania w zakresie rozwiązań architektonicznych i technologicznych. Na szczególne podkreślenie zasługują bardzo dobre rozwiązania funkcjonalne i ich powiązanie z nową małą sceną. Scena plenerowa, na podwórzu, daje szansę wykreowania nowej jakości przestrzeni teatralnej" - powiedział Włodzimierz Pedrycz z komisji konkursowej.

Dyrektor teatru Michał Kotański podkreślił, że zaprojektowanie współczesnych rozwiązań w zabytkowej kamienicy było dla architektów sporym wyzwaniem. "Braliśmy pod uwagę wszystkie funkcjonalne rozwiązania, ciągi technologiczne, to jak mają funkcjonować wszystkie pracownie, żeby były dobrze skomunikowane ze sceną. Przyglądaliśmy się poszczególnym pracom pod kątem funkcjonowania w obiekcie aktorów i pracowników teatru. W największym stopniu te nasze wymagania spełniła zwycięska praca" - stwierdził Kotański.

Po remoncie w teatrze będzie funkcjonowała nowoczesna duża scena, nowa mała scena i sala prób. Uporządkowane zostaną także: garderoby i sale zaplecza dla aktorów, pomieszczenia techniczne i administracyjne, magazyny oraz przestrzeń dla widzów, która ma być dostępna dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Powstanie też hostel dla artystów.

W budynku mają być wymienione m. in. instalacje sanitarne i elektryczne, drewniane stropy i elementy dachu budynku. Zostanie także zainstalowany nowy system grzewczo-wentylacyjny. Według wcześniejszych szacunków remont placówki będzie kosztował około 50 mln zł.

Samorząd województwa świętokrzyskiego, który prowadzi teatr rozważa możliwości wsparcia inwestycji środkami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, funduszami norweskimi, ewentualnie funduszami Unii Europejskiej.

Według prognoz pierwsze prace miałyby się rozpocząć w drugiej połowie przyszłego roku i potrwać trzy lata. Na czas remontu dyrekcja placówki poszukuje tymczasowej lokalizacji. "Prowadzimy rozmowy m.in. z Wojewódzkim Domem Kultury, Kieleckim Centrum Kultury i Filharmonią Świętokrzyską. Kiedy będziemy znali koszty wynajmu, wtedy podejmiemy ostateczną decyzję" - powiedział Kotański.

Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach to jedna z najstarszych scen teatralnych w Polsce - istnieje od 1879 r. Odwiedzał go m. in. Stefan Żeromski, występowała w nim gościnnie Gabriela Zapolska, chwalił Henryk Sienkiewicz. Wystawiali tu Stanisław Przybyszewski i Aleksander Zelwerowicz.

Za złote czasy kieleckiej sceny uważa się lata 1952-58, kiedy teatrem kierowali Irena i Tadeusz Byrscy. Powstały wówczas takie przedstawienia, jak: "Powrót Odysa" Stanisława Wyspiańskiego, "Pierścień Wielkiej Damy" Cypriana Kamila Norwida, "Uciekła mi przepióreczka" Stefana Żeromskiego.

W latach 1992-2015 teatrem kierował Piotr Szczerski. Był otwarty na młodych, awangardowych twórców. Do współpracy zaprosił m.in. reżyserów Radosława Rychcika, Wiktora Rubina, Ewelinę Marciniak oraz dramaturgów - Jolantę Janczak, Mateusza Pakułę i Michała Buszewicza.

Po śmierci Szczerskiego w maju 2015 r., konkurs na dyrektora placówki wygrał Michał Kotański - absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.