PARTNER PORTALU
  • BGK

Kielce uchwaliły program zapobiegania bezdomności zwierząt

  • PAP    15 marca 2012 - 15:50
Kielce uchwaliły program zapobiegania bezdomności zwierząt

Radni Kielc uchwalili w czwartek program zapobiegania bezdomności zwierząt. Zakłada on opiekę nad bezdomnymi kotami, poszukiwanie nowych właścicieli dla zwierząt umieszczonych w schronisku oraz wydanie kilkuset talonów na sterylizację psów.
Zgodnie z nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt, która obowiązuje od 1 stycznia, gminy muszą do 31 marca przyjąć program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania ich bezdomności na dany rok.

Czytaj też: Zwierzaki z gminy będą mieć nowoczesny azyl

Program odnosi się do zwierząt domowych, głównie psów i kotów, kotów wolno żyjących oraz zwierząt gospodarskich.

Za odławianie bezdomnych zwierząt i zapewnienie im opieki będzie odpowiedzialne Świętokrzyskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami "Zwierzak", które, zgodnie z umową zawartą z władzami Kielc (zabierz głos/oceń prezydenta), prowadzi schronisko w dzielnicy Dyminy.

Zwierzęta będą przebywały w schronisku do czasu adopcji, odebrania przez właściciela lub zgonu. Wszystkie psy wydawane do adopcji będą czipowane. Gmina w czasie pobytu zwierząt w schronisku zapewni im wyżywienie i opiekę weterynaryjną. Zdrowe zwierzęta przebywające w schronisku będą sterylizowane lub kastrowane.

Opiekę weterynaryjną dla zwierząt poszkodowanych w wypadkach drogowych zapewni jedna z kieleckich lecznic.

Gmina, także dzięki wsparciu wolontariuszy, będzie dokarmiała i sterylizowała bezdomne koty, zwierzętami będzie opiekował się weterynarz. Przygotowano 200 talonów na sterylizację, prawdopodobnie część z nich będzie mogła być wykorzystana do zabiegów dla kotów, które mają właścicieli.

Przygotowano również 300 talonów na sterylizację suk, które mają właścicieli. Zwierzęta powinny być jednak zarejestrowane, a ich właściciele muszą opłacić roczny podatek za posiadanie psa.

Jak powiedział dyrektor Wydziału Środowiska i Usług Komunalnych kieleckiego magistratu Robert Urbański, władze Kielc próbują pozyskać dodatkowe środki na sterylizację, kastrację i znakowanie zwierząt.

- W Dyminach może przebywać maksymalnie 120 dorosłych psów. W rejestrze w mieście mamy ich około trzech tysięcy. Szacujemy, że właściciele kilkunastu tysięcy kolejnych nie opłacają podatku od posiadania zwierząt. Często pojawiają się psy, których miejsca pierwotnego pobytu nie jesteśmy w stanie ocenić właśnie ze względu na brak oznakowania - mówił Urbański.

Miasto planuje akcje edukacyjne dla kielczan dotyczące ochrony zwierząt oraz poszukiwanie nowych właścicieli dla czworonogów za pośrednictwem strony internetowej schroniska.

W 2012 r. władze Kielc na realizację programu planują wydać ok. 700 tys. zł. Dodatkowe środki zostaną przeznaczone także na modernizację schroniska w Dyminach. Być może, do końca marca uda się tu przenieść 22 psy, przebywające na koszt miasta w hotelach dla zwierząt.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.