PARTNER PORTALU
  • BGK

Kieleckie muzeum czeka na książki przyjazne dzieciom

  • PAP    7 lutego 2013 - 09:40
Kieleckie muzeum czeka na książki przyjazne dzieciom

Konkurs otwarty "Książka przyjazna dziecku" ogłosiło Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Ma on na celu pokazanie współczesnej literatury dziecięcej, która bawi i uczy równocześnie. Książki można nadsyłać do końca września 2013 r.
Konkurs "Książka przyjazna dziecku" to drugie po konkursie "Zabawka przyjazna dziecku" przedsięwzięcie tego typu, którego organizatorem jest kieleckie Muzeum Zabawek i Zabawy. Inspiracją były poszukiwania dobrej literatury dziecięcej, której czytanie również jest wspaniałą zabawą.

"Rodzice kilkulatka czy kilkunastolatka, który zaczyna odkrywać książki, mają problemy ze znalezieniem dobrej literatury współczesnej polskiego autora. Dlatego będziemy pokazywać lektury o wciągającej dziecko fabule i równocześnie nawiązujące do naszej tradycji, sztuki, pokazujące ciekawe zwyczaje czy poszczególne rejony Polski" - wyjaśnił PAP dyrektor Muzeum Zabawek i Zabawy Maciej Obara.

W konkursie mogą wziąć autorzy już wydanych lub dopiero co napisanych pozycji. Zgłoszenia kandydatów na "Książkę przyjazną dziecku" mogą przysyłać także wydawnictwa. Szczególnie zachęcani do udziału w konkursie są przede wszystkim młodzi czytelnicy, którzy mogą zgłosić do muzeum swoją ulubiona książkę spełniającą kryteria regulaminowe. Podstawowymi są walory językowe i styl odpowiedni dla wymagających czytelników w wieku od 7 do 14 lat.

Konkurs ma zasięg ogólnopolski, mogą w nim wziąć udział także polscy autorzy mieszkający zagranicą.

"Ideą przewodnią konkursu jest znalezienie takich autorów, którzy mogliby zmierzyć się z klasykami literatury polskiej dla uczniów jak choćby Krystyna Siesicka, Małgorzata Musierowicz, Zbigniew Nienacki czy Edmund Niziurski" - dodał Obara.

Książki i rękopisy będą przyjmowane na konkurs ogłoszony przez Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach do końca września 2013 r. Przez miesiąc będą je oceniać jurorzy - m.in.: prof. Alicja Baluch z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz dr Marta Pawlina-Meducka i dr Zofia Ożóg-Winiarska z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

"Książkę przyjazną dziecku" poznamy do końca października 2013 r. - taki jest planowany termin ogłoszenia werdyktu jury.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.