PARTNER PORTALU
  • BGK

Kieleckie muzeum i GeoPark ze wspólną misją edukacyjną

  • PAP    8 maja 2012 - 20:29

Muzeum Narodowe i GeoPark Kielce wykorzystają wspólnie przestrzeń wystawienniczą oraz miejsce do działań naukowych, edukacyjnych i organizacji imprez w nowo powstałym Centrum Geoedukacji na kieleckiej Wietrzni. Obie placówki zawarły we wtorek umowę o współpracy.
Zgodnie z dokumentem, Muzeum Narodowe w Kielcach umieści w Centrum Geoedukacji na Wietrzni swój dział historii naturalnej. Pierwsza wystawa zostanie tam otwarta 24 maja.

Muzeum Narodowe w Kielcach kontynuuje działalność założonego w tym mieście w 1908 r. Muzeum Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego i jest spadkobiercą jego zasobów, jak też regionalnych idei - przypomniał dyrektor placówki dr Robert Kotowski. "W trosce o powierzone dziedzictwo, potrzebę udostępnienia bogatych i cennych zbiorów geologicznych, a także z myślą o twórcach, donatorach, naukowcach, badaczach oraz regionalistach, nawiązana została współpraca muzeum z GeoParkiem" - wyjaśnił na konferencji prasowej.

Dyrektor GeoParku, Elżbieta Czajkowska dodała, że należące do tej instytucji Centrum Geoedukacji to jeden z elementów Świętokrzyskiego Szlaku Archeo-Geologicznego. Ma prezentować geologiczną różnorodność regionu świętokrzyskiego, w sposób przystępny i ciekawy przekazywać wiedzę na temat geologii a także przyciągać turystów. Ponadto ma pełnić funkcję centrum informacji o atrakcjach geologicznych regionu.

W siedzibie Centrum Geoedukacji powstała przestrzeń ekspozycyjna - Galeria Ziemi, edukacyjna - przeznaczona dla dzieci i młodzieży oraz pomieszczenia konferencyjne. Wystawy geologiczne mają być prezentowane w sposób nowatorski i atrakcyjny.

Świętokrzyski Szlak Archeo-Geologiczny to projekt zrealizowany dzięki pomocy unijnej. Wiedzie od Bałtowa przez Krzemionki, Nową Słupię, Święty Krzyż, pasmo Łysogór, Bukową Górę, Barczę, Zachełmie, gminę Miedziana Góra i Kielce do Chęcin. Jego urządzenie kosztowało ponad 32 mln zł; w 85 proc. zostało sfinansowane ze środków programu Innowacyjna Gospodarka. Budowa Centrum Geoedukacji pochłonęła ponad 19 mln zł.

GeoPark Kielce jest miejską jednostką budżetową, utworzoną dla lepszego wykorzystania walorów kieleckich rezerwatów skalnych. Kielce posiadają bowiem aż pięć rezerwatów przyrody, z których cztery - Kadzielnia, Ślichowice, Wietrznia i Białogon-Biesag - to rezerwaty geologiczne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.