PARTNER PORTALU
  • BGK

Kieleckie Spotkania Chrześcijańsko-Żydowskie

  • PAP    15 stycznia 2011 - 11:28

"Wiara-Hatikvah-Miłość" - to hasło Kieleckich Spotkań Chrześcijańsko-Żydowskich. Rozpocznie je 17 stycznia Teatr Midraszowy z Krakowa spektaklem "Tajemnice mojej babci", a zakończy 30 stycznia nowojorski rabin Sacha Pecaric wykładem o "Talmudzie babilońskim po polsku".
"W ostatnich latach w Kielcach uczyniono wiele na rzecz zbliżenia polsko-chrześcijańsko-żydowskiego. Jednak wiele jest jeszcze do zrobienia, zwłaszcza w zakresie edukacji młodzieży, studentów, wychowawców, nauczycieli, katechetów i duchownych. Proponujemy dwutygodniowy cykl spotkań z nadzieją na otwarty dialog i wspólną obecność" - powiedział Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, które wraz z Instytutem Psychologii i Edukacji "Charaktery" organizuje ten cykl imprez. 

W programie chrześcijańsko-żydowskich spotkań w Kielcach przewidziano m.in. debatę "Starsi bracia, ojcowie czy tylko znajomi" - z udziałem biskupa Mieczysława Cisły, przewodniczącego Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski, ks. Henryka Paprockiego - teologa prawosławnego, red. Zbigniewa Nosowskiego - wiceprzewodniczącego Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, red. Krzysztofa Dorosza - publicysty protestanckiego, i red. Haliny Bortnowskiej - publicystki chrześcijańskiej.

W ramach obchodów przypadającego 17 stycznia Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce odbędzie się w Kielcach ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego, a 27 stycznia - w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holocaustu - spotkanie modlitewne przy Pomniku Menora.

Zaplanowano ponadto spotkania: z naczelnym rabinem Polski Michaelem Schudrichem pod hasłem "Czy rabin to ksiądz żydowski?"; z Tanyą Segal - rabinką judaizmu postępowego w Beit Kraków; z Szalom Ben Stamblerem - rabinem domu modlitwy Chabad Lubawicz - pod hasłem "Radość Wysokich Świąt Żydowskich" oraz z Symchą Kellerem - przewodniczącym gminy żydowskiej w Łodzi - na temat genezy powstania chasydyzmu i przesłania tego ruchu dla współczesności.

Barbara i Dorota Szczepanowicz opowiedzą podczas spotkania autorskiego o swojej "przygodzie z Biblią", Mikołaj Grynberg - o swoim projekcie "Auschwitz - co ja tu robię?", a dr Maciej Tomala (UJ) wygłosi wykład o poezji Chaima Bialika w języku polskim.

Zaprezentowane zostaną też filmy - w języku jidysz - z archiwum Fundacji Dziedzictwa Kultury Żydów, będzie pokaz specjalny filmu "Joanna" z udziałem reżysera Feliksa Falka oraz projekcja filmu "Pasażerka". Zofię Posmysz - autorkę scenariusza tego filmu - byłą więźniarkę KL Auschwitz, i niemieckiego księdza Manfreda Deselaersa, pracującego w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, zaproszono do rozmowy panelowej.

W ramach imprez towarzyszących spotkaniom przygotowano warsztaty edukacyjne "Miejsca pamięci", które przybliżą uczniom kieleckich szkół motywacje i przeżycia osób odwiedzających Auschwitz; warsztaty "antydyskryminacyjne" z udziałem przedstawicieli Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita, którzy pokażą młodzieży jak rozpoznać i przezwyciężyć w sobie różne uprzedzenia do inności ludzi, a także seminarium dla nauczycieli "Nauczanie o antysemityzmie".

Honorowy patronat nad Kieleckimi Spotkaniami Chrześcijańsko-Żydowskimi objęli: przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski bp Mieczysław Cisło, naczelny rabin Polski Michael Schudrich i prezydent Kielc Wojciech Lubawski.

Czytaj też:

Górny Śląsk to Hades? 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • podkowa, 2011-01-15 12:57:07

    Już nie mogę się doczekać ! Bardzo to będzie interesujące !