PARTNER PORTALU
  • BGK

Kierowca, który spowodował zderzenie z pendolino pod Częstochową, chce kary bez rozprawy

  • PAP    9 maja 2016 - 22:06
Kierowca, który spowodował zderzenie z pendolino pod Częstochową, chce kary bez rozprawy
Do wypadku doszło z powodu naruszenia przez kierowcę zasad bezpieczeństwa. (Fot.: www.pasazer.utk.gov.pl)

Częstochowska prokuratura skierowała do Sądu Rejonowego w Częstochowie wniosek o wyrok skazujący wobec kierowcy, który w lipcu 2015 r. na przejeździe kolejowym w Blachowni pod Częstochową doprowadził do zderzenia z jadącym pendolino.
35-letni Błażej M., któremu prokuratura zarzuciła sprowadzenie niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu kolejowym, przyznał się do winy; chce wymierzenia mu kary grzywny bez przeprowadzenia procesu - podał w poniedziałek (9 maja) rzecznik częstochowskiej prokuratury Tomasz Ozimek.

22 lipca 2015 r. Błażej M. przejeżdżał seatem alteą przez niestrzeżony przejazd kolejowy w Blachowni. Nie upewnił się, czy ma miejsce do kontynuowania jazdy za przejazdem. Okazało się, że stoi tam samochód, który próbował włączyć się do ruchu na ulicę Częstochowską.

W seata uderzył jadący z prędkością ok. 120 km/h pociąg pendolino jadący z Warszawy do Wrocławia. Samochód został zniszczony, a jego kierowca trafił do szpitala z obrażeniami głowy. Uszkodzony został też pendolino, koszt naprawy pociągu sięgnął 700 tys. zł. Kierowca seata i maszynista byli trzeźwi.

Po zebraniu materiału dowodowego, w tym raportu Państwowej Komisji Badania Wypadków Kolejowych, śledczy ustalili, że do wypadku doszło z powodu naruszenia przez kierowcę zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym - Błażej M. nie zachował szczególnej ostrożności i nie zastosował się do prawidłowo działającej sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej.

W śledztwie mężczyźnie przedstawiono zarzut sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym, która zagrażała życiu i zdrowiu wielu osób oraz mieniu w wielkich rozmiarach, za co może grozić kara do 3 lat więzienia. Przesłuchany w charakterze podejrzanego Błażej M. przyznał się do zarzucanego mu przestępstwa.

Kierowca złożył wniosek o skazanie go bez przeprowadzenia rozprawy i wymierzenie mu kary grzywny. Decyzję w tej sprawie podejmie wkrótce Sąd Rejonowy w Częstochowie.

Błażej M. nie był w przeszłości karany.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.