PARTNER PORTALU
  • BGK

Kilka tysięcy żołnierzy pomoże organizatorom ŚDM

  • pt/pap    19 maja 2016 - 11:24
Kilka tysięcy żołnierzy pomoże organizatorom ŚDM
W roli pielgrzymów w ŚDM weźmie udział 750 żołnierzy z Polski i zagranicy. Organizatorem pielgrzymki jest Ordynariat Polowy (fot.krakow2016.pl)

• Budowa czterech tymczasowych przepraw, sprawdzenie 240 ha terenu przez saperów, zabezpieczenie medyczne i zapewnienie noclegu dla pielgrzymów – to część działań wojska na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.
• Organizatorów wesprze kilka tysięcy żołnierzy.
Na rozpoczęcie ŚDM nad krakowskimi Błoniami przelecą samoloty z zespołu akrobacyjnego Biało-Czerwone Iskry.

Jak poinformował ppłk Marek Pietrzak z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, wsparcie organizacyjne wizyty papieża Franciszka i Światowych Dni Młodzieży w Krakowie jest - obok ćwiczenia Anakonda-16 i zabezpieczenia szczytu NATO - jednym z głównych zadań stojących w tym roku przed tym dowództwem.

W przedsięwzięcia związane z ŚDM w szczytowym momencie zaangażowanych będzie kilka tysięcy żołnierzy.

W drugiej połowie czerwca ma zostać zakończona budowa czterech tymczasowych mostów na rzekach Zabawka, Serafa oraz dwóch na rzece Drwina. Mają one służyć ewakuacji i bezpiecznemu przemieszczaniu się uczestników między sektorami. Będą to cztery mosty składane typu DMS-65 o łącznej długości ponad 300 metrów i szerokości od 4 do 26 metrów. Budowa przepraw już trwa.

Wojsko sprawdzi także ok. 240 hektarów terenu Campusu Misericordiae powstającego w Brzegach pod Wieliczką pod kątem występowania wybuchowych i niebezpiecznych przedmiotów. Zadanie to zostanie zrealizowane na przełomie czerwca i lipca.

Ponadto wojskowi zapewnią na czas ŚDM trzy maszty oświetleniowe wraz z obsługą i agregatami prądotwórczymi oraz wydzielą trzy kontenerowe zestawy prądotwórcze wraz z obsługą.

Oddzielny rozdział będą stanowiły działania, jakie wojsko podejmie dla zabezpieczenia medycznego ŚDM. W razie potrzeby żołnierze będą mogli pomóc zarówno cudzoziemcom, jak i polskim obywatelom. W sztabie medycznym ŚDM znajdzie się wojskowy koordynator.

Dwa wojskowe śmigłowce ratownicze zostaną wydzielone do zabezpieczenia najważniejszych uczestników ŚDM. W skład zgrupowania medycznego wejdą też dwa samoloty C-295M z bazy w podkrakowskich Balicach. Jeden będzie w konfiguracji z dwoma stanowiskami do intensywnej opieki medycznej oraz pięcioma noszami, drugi - z 24 noszami.

W Balicach ma zostać rozwinięta także wojskowa medyczna jednostka ewakuacyjna z 50 łóżkami szpitalnymi w zestawach kontenerowo-namiotowych. Będzie tam można leczyć i podtrzymywać funkcje życiowe pacjentów przygotowywanych do ewakuacji samolotami.

Do ewentualnego wsparcia ewakuacji z krakowski szpitali do Balic będzie gotowych 20 karetek, każda z czterema noszami. Wszystko to po to, by zapewnić funkcjonowanie mostu powietrznego z Krakowa do szpitali w innych województwach.

Ponadto, Centrum Reagowania Epidemiologicznego Sił Zbrojnych wydzieli na potrzeby ŚDM grupę zadaniową odpowiedzialną za reagowanie i wsparcie służb cywilnych w razie zagrożenia epidemiologicznego itp.

Oprócz tego jednostki podległe dowództwu generalnemu rozstawią w miejscach wskazanych przez organizatorów 5 tys. namiotów wieloosobowych oraz 5 tys. łóżek polowych, dostarczą 5 tys. materacy i 750 łóżek składanych z materacami. Do dostarczania wody pitnej będzie wydzielonych 10 cystern o pojemności 10 tys. litrów każda wraz z obsługą na dwie zmiany. Wojsko dostarczy też tysiąc lekkich noszy brezentowych.

360 żołnierzy będzie wspierać służby podczas ŚDM w zakresie kierowania ruchem, kolejnych 200 będzie pracowało w 10 punktach wydawania suchego prowiantu 30 lipca, podczas czuwania na Campus Misericordiae. Ponadto 100 żołnierzy będzie pomagało przy budowie tymczasowej infrastruktury, a 150 - wesprze policję przy wygradzaniu sektorów.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.