PARTNER PORTALU
  • BGK

Kilkanaście placówek na IV Dniach Muzeów

  • PAP    4 października 2010 - 17:38

Nowe wystawy i lekcje muzealne, filmy i warsztaty przygotowały placówki muzealne na IV Świętokrzyskie Dni Muzeów, które rozpoczęły się w poniedziałek i potrwają do piątku. Uczestniczy w nich kilkanaście takich instytucji.
Rozpoczęły się IV Świętokrzyskie Dni Muzeów. Główne cele tego przedsięwzięcia to promocja muzeów, szczególnie wśród dzieci i młodzieży, oraz praktyczne wykorzystanie muzealnych zasobów w procesie edukacyjnym. 

W ramach inauguracji Dni Muzeów w poniedziałek otwarto po remoncie Dworek Laszczyków w Kielcach, w którym odbył się wernisaż wystawy "Świat chałup, stodół i opłotków w fotografii Feliksa Łukowskiego".

Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach przygotowało premierę sześciu nowych lekcji muzealnych, w tym: "Sztuka pisania", "Exlibris" i "Spotkanie z Babą Jadzią, czyli zabawki ludowe Kielecczyzny". We wtorek otwarta zostanie nietypowa "Wystawa przejściowa", która ma przybliżyć zwiedzającym dylematy i problemy muzealników.

Muzeum Historii Kielc na piątek szykuje "Dzień Kultury Żydowskiej", czyli degustację potraw żydowskich, czytanie tekstów literackich w jidisz, wycieczkę tematyczną po mieście.

Park Etnograficzny w Tokarni zaprasza do obejrzenia wystawy "Suchedniowski przemysł ciężki na kartach historii". W Zabytkowym Zakładzie Hutniczym w Maleńcu uruchomiono duże koło wodne napędzające walcownię, jak również maszyny do produkcji narzędzi gospodarczych znajdujące się w hali gwoździarni.

Na wtorek Muzeum Okręgowe w Sandomierzu zaprasza do Sali Rycerskiej na pokaz dokumentów "Z muzealnej filmoteki - etnograficzne inspiracje". W Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie uczniowie mogą uczestniczyć w lekcji muzealnej "Słoneczny pomiar czasu" połączonej z warsztatami "Jak zrobić zegar słoneczny?".

Świętokrzyskie Dni Muzeów organizują: samorząd województwa, Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty i uczestniczące w przedsięwzięciu placówki muzealne Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.