PARTNER PORTALU
 • BGK

Klaster Wyżyna Lotnicza stał się faktem

 • aw/PAP    22 października 2015 - 12:44
Klaster Wyżyna Lotnicza stał się faktem
Powołanie klastra jest konsekwencją podpisanego kilka dni temu porozumienia (fot.lodzkie.pl)

Wykreowanie nowej specjalizacji w regionie oraz zintensyfikowanie współpracy Politechniki Łódzkiej z grupami przedsiębiorstw branży lotniczej - to cel powołanego właśnie w Łodzi klastra Wyżyna Lotnicza.
Umowę powołującą klaster podpisano w rektoracie PŁ. Oprócz rektora Stanisława Bieleckiego sygnowali ją również: prezes Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego Przemysław Andrzejak oraz przedstawiciele kilku firm, m.in. Airbus Helicopters Polska, Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 w Łodzi i J&AS Aero Design. Patronat nad klastrem objął marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień.

Ważne wydarzenie dla przemysłu lotniczego

"Jest to bardzo ważny moment dla PŁ oraz, jak sądzę, dla pozostałych sygnatariuszy i całego regionu łódzkiego. W tej chwili dążymy do stworzenia czegoś konkretnego, jeśli chodzi o polski przemysł lotniczy. Chcemy też sformalizować pewną długoletnią współpracę, jaką mamy z poszczególnymi zakładami, takimi jak Airbus czy WZL" - powiedział Bielecki.

Dodał, że powołanie klastra jest naturalną konsekwencją podpisanego kilka dni temu porozumienia dot. powołania Wyżyny Lotniczej, czyli regionu gospodarczego skupiającego firmy z branży lotniczej. Wyżyna Lotnicza obejmuje trzy województwa: łódzkie, lubelskie i mazowieckie. Nowo powołany klaster ma się wpisać w zakres działania Wyżyny Lotniczej, do której nawiązuje swoją nazwą.

"Coś w tej nazwie musi być. Znamy masę dolin na świecie. Dla mnie dolina to pewien obszar, na którym jest sieć powiązań pomiędzy różnymi zakładami, które coś wytwarzają. Natomiast wyżyna łączy się nie tylko z tą siecią, ale jednocześnie łączy się też z nadaniem nowej jakości pewnym działaniom. Ta nowa jakość jest tworzeniem pewnych podstaw rozwoju tego przemysłu, który jest tak ważny. To nasza wartość dodana do przemysłu lotniczego w Polsce" - wyjaśnił Bielecki.

Jego zdaniem dzięki klastrowi uda się zintensyfikować i nadać nową jakość rozwiązaniom technicznym stosowanym w przemyśle lotniczym i przy tej okazji wypromować region łódzki, który "ma wieloletnie tradycje i sukcesy w tym obszarze", jego osiągnięcia są cenione przez odbiorców na całym świecie.

Łodzi lotnictwo nie jest obce

Podobnego zdania jest Stępień. Dla niego klaster jest ukonkretnieniem pomysłu i myślenia, które "w Łodzi były obecne historycznie", bo Wojskowe Zakłady Lotnicze są w Łodzi od wielu lat. Władze regionu chcą kontynuować i rozwijać tradycje zapoczątkowane przez ten zakład.

"Regionowi zależy na tym, aby włączyć w krąg kooperacji, współpracy i wymiany technologii jak największą liczbę przedsiębiorstw - małych, średnich i dużych. Chcemy przyciągać inwestorów i stwarzać warunki dla fabryk, ale chcemy też wykorzystywać fundusze unijne po to, by wspierać rodzimych przedsiębiorców. Myślę, że ten wzajemny krąg współpracy, który dzięki klastrowi powstanie, będzie sprzyjał rozwojowi firm" - powiedział Stępień.

Politechnika Łódzka podjęła się już m.in. kształcenia kadr dla Airbus Helicopters w Polsce. Prowadzone są obecnie rozmowy nad uruchomieniem, w oparciu o platformę technologiczną uczelni, szkolnictwa zawodowego - technikum, które będzie kształcić specjalistów w zawodach: technik mechanik, elektryk, monter linii produkcyjnej, operator stanowisk testowych. Uzupełnieniem do programu realizowanego w technikum będą szkolenia w zakładach produkcyjnych Airbusa we Francji i w Niemczech.

Airbus od dziewięciu lat współpracuje z Politechniką Łódzką. W ramach kooperacji łódzcy naukowcy pomagali m.in. przy konstrukcji śmigłowca hybrydowego X3 - jednego z najszybszych helikopterów na świecie.

W kwietniu w przetargu na 50 wielozadaniowych śmigłowców w różnych wersjach MON do etapu praktycznych prób sprawdzających parametry zakwalifikowało śmigłowiec H225M Caracal firmy Airbus Helicopters. Podpisanie umowy, wartej ok. 13 mld zł, ma nastąpić jesienią. Jednym z warunków jej podpisania jest uruchomienie w Polsce linii produkcyjnej i przekazanie technologii niezbędnych do serwisowania śmigłowców. Airbus Helicopters zapowiada, że jeśli dojdzie do podpisania kontraktu, w Polsce powstaną nowe miejsca pracy, związane nie tylko z tą umową.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

 • Wojak, 2015-10-23 00:21:41

  Ja bym się tak nie spieszył. Po wyborach PIS może zmienić dostawcę helikopterów dla wojska!