PARTNER PORTALU
  • BGK

Klęska energetyczna w Małopolsce

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza Kraków    23 stycznia 2010 - 06:14
Klęska energetyczna w Małopolsce

Wojewoda Stanisław Kracik zwrócił się 22 stycznia do samorządowców o stworzenie w budynkach publicznych tymczasowych ogrzewalni dla mieszkańców miejscowości dotkniętych brakiem prądu.
Chodzi o szkoły, świetlice, domy kultury i przedszkola, gdzie dzieci wraz z opiekunami mogłyby się ogrzać, bo nie wiadomo, kiedy wróci prąd do 18 tys. domów w regionie. A synoptycy zapowiadają ostry mróz.

Mija drugi tydzień, odkąd zabrakło prądu w pierwszych miejscowościach na północny zachód od Krakowa. W piątek energii nie miało niemal 18 tys. gospodarstw domowych. Naprawiane przez energetyków sieci psują się ponownie.

Ekipy naprawcze załamują ręce. W rejonie Skały pracują od dwóch tygodni. Na liniach wilgoć tworzy warstwę lodu, a na nim regularnie osiada szron. Przerwane kable energetyczne są czasem oblepione warstwą lodu o średnicy 15-20 cm.

Naprawa uszkodzeń ma przyspieszyć. Enion sprowadza coraz więcej dodatkowych ekip elektryków z Bielska-Białej, Tarnowa i Częstochowy. W piątek do walki z zimą firma wystawiła ponad 1,3 tys. swoich pracowników oraz elektryków z wynajętych firm pracujących w stu ekipach.

Przy usuwaniu awarii pracują też żołnierze z Brygady Powietrzno-Desantowej. Usuwają lód z linii energetycznych. Na wypożyczenie czeka wciąż kilkadziesiąt agregatów o małej mocy w magazynach województwa. Udało się również zdobyć pomoc wojska, które dysponuje kilkunastoma agregatami o dużej mocy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.