PARTNER PORTALU
  • BGK

Kłobuck pomnikiem uczci jubileusz urodzin Długosza

  • PAP    11 lutego 2013 - 13:03

Projekt pomnika Jana Długosza jest gotowy, monument zostanie odlany z brązu - poinformował w poniedziałek przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika w Kłobucku. Budowa ma się zakończyć w 2015 roku, w rocznicę obchodów 600-lecia urodzin kronikarza.
"W 2015 roku będziemy obchodzić 600-lecie urodzin ks. Jana Długosza, który w latach 1434-1448 był proboszczem kościoła św. Marcina i Małgorzaty w Kłobucku (obecnie św. Marcina - PAP). Ponad rok temu pomyśleliśmy, żeby jakoś uczcić tak ważną rocznicę i wtedy pojawił się pomysł postawienia na rynku pomnika" - powiedział PAP przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Jana Długosza w Kłobucku, Andrzej Sękiewicz.

Projekt pomnika przygotował częstochowski rzeźbiarz Jerzy Kędziora. "Zostanie odlany z brązu, prawdopodobnie w Krakowie. Wygląd pomnika powstał na podstawie rycin oraz innych wizerunków ks. Jana Długosza, znanych m.in. z obrazów; był także konsultowany z mediewistami" - wyjaśnił Sękiewicz.

Budowa pomnika będzie kosztowała ok. 200 tys. zł. Komitet liczy na wsparcie społeczne; o ewentualnej pomocy przy budowie pomnika jego członkowie rozmawiają również z samorządowcami. "Liczymy na społeczeństwo, w tym celu uruchomiliśmy specjalne konto, na które można wpłacać pieniądze" - powiedział Sękiewicz.

Komitet zamierza także złożyć wniosek do parlamentu, aby 2015 rok został ogłoszony Rokiem Długosza.

Ks. Jan Długosz herbu Wieniawa urodził się 1 grudnia 1415 roku w Brzeźnicy, zmarł 19 maja 1480 roku w Krakowie. Był wybitnym historykiem Polski, kanonikiem krakowskim, arcybiskupem nominatem lwowskim, dyplomatą, proboszczem parafii św. Marcina i Małgorzaty w Kłobucku (1434-1448) oraz wychowawcą synów królewskich. Nazywany jest także ojcem polskiej heraldyki - jako autor pierwszego polskiego herbarza.

Zaliczany do najwybitniejszych dziejopisarzy średniowiecza pozostawił po sobie m.in. "Roczniki, czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego". Składające się z 12 ksiąg dzieło obejmuje historię Polski od czasów legendarnych do 1480 roku.

Długosz był także fundatorem kilku kościołów, m.in. w Kłobucku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.